Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Бранко Маркоски и покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић поздравили су данас учеснике Сајма запошљавања „Improvement”, који се одржава на Факултету техничких наука у Новом Саду.
Сајам се ове године одржава по трећи пут, а организатор је Студентска унија Факултета техничких наука у Новом Саду, Департман за индустријско инжењерство и менаџмент.
Секретар Маркоски је истакао да је овај сајам, који је окупио преко 20 домаћих и страних компанија, изузетна прилика за студенте ФТН-а, који броји преко 17.500 студената и највећи је факултет Универзитета у Новом Саду, да се упознају са најновијим трендовима на тржишту рада и потенцијалним послодавцима.
Он је указао на то да су образовање, иновације и рано запошљавање кључни фактори за лични и професионални развој, те подсетио да је стопа незапослености међу младима у Србији најнижа у последњих тридесет година.
Проф. др Маркоски се осврнуо и на чињеницу да је захваљујући улагањима у све факултете, па и у Факултет техничких наука, као и у Научно-технолошки парк Нови Сад и Институт „Биосенс”, Нови Сад постао регионални лидер у истраживању и развоју.
„ИТ сектор у нашем граду запошљава преко 20.000 стручњака, а више од 300 компанија доприноси импресивном извозу софтвера који чине значајан део привреде Србије. Глобални гиганти, али и домаће компаније унапређују своје развојне центре, улажу у младе и њихов раст и знање и помажу нашу привреду”, казао је Маркоски.
Oн је нагласио да су овакви догађаји важни јер пружају младима прилику да се информишу, умреже и пронађу инспирацију за свој професионални развој.
Проф. др Маркоски је поручио студентима: „Будућност је пред вама. Искористите најбоље оно што вам Нови Сад и Србија пружају и стварајте бољи свет за себе и генерације које долазе”.
Покрајински секретар за привреду др Ненад Иванишевић је истакао да је овај сајам посебно значајан, јер сада имамо ситуацију да се послодавци боре за добре раднике.
„Најсвежији податак је да је стопа незапослености у Војводини испод осам посто, а овакве манифестације управо и доприносе томе да та стопа буде што мања. Са друге стране, на оваквим изузетним местима, као што је Факултет техничких наука, остварује се посебан однос између студената и великих послодаваца који им нуде пут којим би могли кренути када заврше студије”, нагласио је Иванишевић.
Декан Факултета техничких наука проф. др Борис Думнић истакао је да је Сајам запошљавања на ФТН-у место, где сви учесници имају за циљ остваривање квалитета.
„У интересу свих нас је, пре свега, остваривање квалитета за студенте инжињере, квалитета који нудимо на нашем простору и тржишту. Суштина данашњег догађаја јесте да се студенти упознају са привредом која је ослоњена на наш факултет и друге инжињерске факултете у Србији, те понудом и могућностима за запослење након завршетка студија”, поручио је декан Думнић.