Организациони комитет Летње академије Скупштине европских регија усвојио је на данашњем састанку у холандском граду Арнхему, Извештај о реализацији Летње академије АЕР-а, одржаној од 17. до 23. августа ове године у Војводини.
Извештај је представила Ана Томанова Маканова, потпредседница Скупштине АП Војводине и председница интерног Организационог одбора академије у Војводини.
Након усвајања, Аутономна покрајина Војводина је похваљена за добру организацију поменутог догађаја, уз оцену да је покрајина својим примером подигла организацију на виши ниво и тако поставила нове стандарде, које би будући организатори академије морали да одрже.
Током шест дана трајања академије, 140 полазника из 37 европских региона, едуковало се у Војводини на тему: „Мултикултуралност, мултиетничност и мултијезичност – регионална различитост као предуслов за социо-економски развој“.
Програма је био реализован у Новом Саду, Сремским Карловцима, Ковачици, Белом блату и Царској бари и у Београду.
Одржано је низ пленарних заседања и стручних предавања. Посебна пажња је била посвећена панел дискусијама и интерактивним радионицама одржаним у препознатљивим вохјвођанским срединама, на којима су обрађиване теме које се односе на изградњу идентитета у мултикултуралном окружењу, плурализам, толеранцију и интеркултурални дијалог, на образовање мањина, као и на омладинску политику, демократско учешће грађана, демократско управљање и изучавање културне различитости.
Сумирајући на данашњем састанку резултате Летње академије у Војводини, Ана Томанова Маканова је изразила задовољство што је Војводина због овог догађа, сада још више препознатљива у Европи као једна од најзанимљивијих европских регија и као поуздан партнер.
„Најбоља потврда тога је, што наши гости и учесници академије и данас, широм Европе још увек причају о лепим утисцима које су летос понели из Војводине.
Мислим да смо својим примером, учесницима Академије показали да је богатство различитости предност, а не препрека развоју и просперитету.
Обилазећи аутеничне војвођанске средине, посматрајући у њима суживот различитих народа, поштовање и неговање различитих култура, наслеђа и обичаја, покушали смо, а сада видим да смо у томе и успели, да вас уверимо да је различитост предност и да сви грађани у нашој покрајини заправо имају исту потребу, да буду корисни за своју заједницу и да кроз различитости допринесу развоју хуманог и солидарног друштва у коме је управо та различитост богатство које свима нама отвара прозоре за даљи развој и проспетитет“, казала је Томанова Маканова.
Морам да изразим и задовољство што смо и ми као домаћини Летње академије били у прилици да чујемо и видимо каква су искуства чак 37 различитих европских региона у овој области.
Такође, на нивоу билатералних састанака које смо имали током академије, унапредили смо, учврстили и проширили нашу регионалну сарадњу са партнерима. Са председницом АЕР-а Ханде Озул Бозатли, тада смо се договорили о даљој међусобној сарадњи Војводине и АЕР-а, и о томе да ћемо наставити да градимо партнерске односе и реализујемо пројекте који ће нашу регију учинити још бољим местом за живот.
И ево, након само три месеца од одржавања Летње академије, као једног од најзначајнијих догађаја у оквиру АЕР-а, имамо ту част да већ у првој половини наредне године будемо организатори још једног веома значајног АЕР-овог скупа, а то је тренинг академија која ће бити посвећена геотермалној енергији.
Имамо намеру да кренемо и у реализацију других значајних пројеката у области женског предузетништва. Инклузија ромске заједнице и женска парламентарна мрежа такође су неке од области за које постоји интересовање различитих регија“, казала је Томанова Маканова.
У том смислу, на заједничкој дебати Комитета 1 и 3 АЕР-а посвећеној питањима миграције и инклузије Рома, која је такође одржана данас у Холандији, потпредседница Ана Томанова Маканова представила је рад покрајинске Канцеларије за инклузију Рома и говорила о искуствима покрајине.