Picture of the authorPicture of the author
/ , субота, 12.07.2014

Балинт Јухас у радној посети Граду Сомбору

unnamed

Читај ми

Читај ми
AA

Заменик покрајинског секретара за привреду, запошљавање и равноправност полова Балинт Јухас, боравио је у радној посети Граду Сомбору, где се са градоначелником Сомбора Сашом Тодоровићем и представницима општинске управе састао са представницима Удружења старих уметничких заната и домаће радиности Војводине. Циљ састанка је упознавање са радом и организацијом овог удружења, али и са потешкоћама са којима се тренутно суочавају, како би се заједнички дошло до најповољнијег решења, те помогло удружењу и његовим члановима да опстану и одрже свој посао негујући многобројне старе занате карактеристичне за територију Војводине.

Удружење старих уметничких заната и домаће радиности Војводине почело је са радом 2011. године и данас окупља око 60 привредника са регистрованим предузећима, од којих поједини имају традицију дугу више од 150 година. Чланице удружења и поред потешкоћа са којима се суочавају у виду недостатка основних средстава за рад, као и просторија за адекватну координацију међу чланицама и организацију наступа и пословања, желе да наставе са радом. Одлучни у својој намери ступили су у контакт са администрацијом локалне самоуправе, као и са Покрајинским секретаријатом за привреду, запошљавање и равноправност полова, како би се изнашло решење повољно за све припаднике овог угроженог привредног сектора.

“Удружење старих уметничких заната и домаће радиности Војводине је упутило писмо Покрајинском секретаријату, са којим су и раније имали добру сарадњу. Чињеница да је удружење које броји више од 60 чланица – предузетника овог специфичног сектора – у проблему. Заинтересовали смо се за ваш проблем као покрајински орган у чијој је надлежности и занатство, а посебно стари и уметнички занати чији је опстанак угрожен услед мањка средстава, а и оних који би пословање наследили. Конкурсима које расписује Секретаријат за старе занате додељују се средства за репроматеријал, опрему, едукацију и обуку заинтересованих за ову делатност, што може да представља један од видова подршке овој привредној грани. Поседујемо значајну базу података о старим занатима, стога можемо послужити као посредник у умрежавању предузетника и удружења ради бољег пословања”, истакао је Балинт Јухас и додао да старе занате препознаје као могућност унапређења привреде, те да су овакве посете од изузетног значаја за будуће мере помоћи, јер се прикупљају подаци о проблемима, жељама и стремљењима војвођанске привреде.

Ово Удружење се годинама уназад истиче у својој сфери и путем наступа и представљања старих заната и традиционалне гастрономије на међународним манифестацијама и сајмовима, па су тако 2012. године остварили изузетне резултате на сајму у Марибору склопивши споразуме о сарадњи и уговоре са мањим удружењима и предузетницима из региона.

Удружење окупља поред старих чланова и занатлија и мноштво младих који су заинтересовани за овакав вид привређивања и испољавања креативности кроз традицију и умешност. Поред сарачлија, кожара и дрвостругара, Удружење окупља и рестаураторе стилског намештаја, ткаче, фијакеристе, куваре хране на традиционалан начин и многе друге. Као сертификоване занатлије чланови организују обуке за незапослене, наступе, те коррдинирају и пружају све видове подршке онима који желе да своје предузеће региструју за ову делатност.

Заменик покрајинског секретара је такође навео да постоје два правца у оживљавању привреде. Један правац је интегрисање привредних субјеката, њихова сарадња у циљу повећања обима производње уз одговарајући квалитет производа, а други је производња уникатних, висококвалитетних производа, попут оних који настају управо неговањем старих заната и домаће радиности.

fixed-img