Picture of the authorPicture of the author
/ , петак, 01.11.2013

Делегација Савета националних заједница Скупштине АПВ у посети Националном савету Буњеваца

bunjevci 1

Читај ми

Читај ми
AA

Делегација Савета националних заједница Скупштине АП Војводине у којој су били председник тог скупштинског тела Шандор Егереши, његов заменик др Живота Лазаревић и чланица Савета Стојанка Лекић, посетила је данас Национални савет буњевачке националне мањине са седиштем у Суботици. У срдачном и конструктивном разговору са домаћинима, представници покрајинске Скупштине упознали су се са активностима и проблемима у раду и функционисању Националног савета буњеваца и буњевачке заједнице.

Представљајући основне карактеристике и културно наслеђе буњеваца на простору наше државе, председница привременог органа у Националном савету буњеваца Сузана Кујунџић Остојић, истакла је да Буњевци и Шокци на подручју Суботице, Сомбора и Баје живе и негују своје обичаје, традицију и културу већ три века и да их према последњем попису има око 16 хиљада. У основним школама у Војводини, на буњевачком говору ове школске године наставу похађа око 360 деце, што је за десет одсто више него лане. Упркос томе, буњевачка заједница и национални савет суочавају се са бројним проблемима који су пре свега материјалне природе и озбиљно доводе у питање опстанак Савета и свих других институција, организација и удружења који су од значаја за буњевачку заједницу. Примера ради, чланови стручних тимова савета раде волонтерски, у том телу не постоји стално запослен секретар као стручно лице које би координирало његов рад. Буњевци немају свој завод за културу, већи број њихових удружења, посебно оних из области културе од којих су нека чак и најстарија у Суботици, нема изворе финансирања, док буњевачких културних садржаја у званичним институцијама, иако постоји богато културно историјско наслеђе, готово и да нема, а слична је ситуација и са манифестацијама. Буњевци као своју матичну државу признају само Србију у којој живе и немају финансијску помоћ друге државе као своје матице, што је случај са већином других мањинских заједница и то додатно отежава рад Савета. Зато, траже од матичне државе Србије да им помогне у испуњавању законских обавеза и решавању њихових основних проблема како би могли да функционишу, речено је у разговору.

Председник Савета националних заједница Скупштине АП Војводине Шандор Егереши, захвалио се домаћинима у име скупштинске делегације и истакао је да је до сада посетио већ осам националних савета у Војводини, наглашавајући да му је изузетно драго што и данас, као и на претходним састанцима и разговорима са представницима националних савета не постоје табу теме, већ да се отварају сва осетљива питања, у циљу њиховог решавања. Мир, међусобна сарадња и поштовање, несметан рад свих националних савета и наравно подршка институција, кључни су за поштовање права и побољшање положаја сваке од националних заједница у Војводини, поручио је Егереши. Ми ћемо са своје стране, као Савет националних заједница Скупштине АП Војводине све ваше примедбе, сугестије и мишљења у својој стручној анализи узети у обзир и унети их у свој завршни извештај о стању у области мањинских права и положаја националних заједница на територији покрајине, након чега ћемо их упутити Скупштини и Влади АП Војводине ради разматрања и доношења конкретних решења за побољшање тог стања, рекао је Егереши. Он је најавио да ће у наредним данима бити обављени разговори и са представницима још пет преосталих националних савета и изразио очекивање да ће извештај о положају националних мањина у покрајини са предложеним конкретним решењима бити завршен у децембру ове године.

fixed-img