Picture of the authorPicture of the author
/ , субота, 05.07.2014

Пастор: Садржајна дунавска сарадња за бољу заједничку будућност

rsz_ulm4

Читај ми

Читај ми
AA

Под слоганом „Заједно за нашу заједничку будућност“, 9. Међународни дунавски фестивал у Улму, једна од најзначајнијих и најмасовнијих манифестација у Дунавском региону, свечано је синоћ отворена у овом граду, у немачкој покрајини Баден Виртемберг.

Говорећи на свечаности поводом отварања овог великог фестивала, који симболише партнерство у Дунавском региону, јединство различитости и јача идеје културног и сваког другог повезивања, председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор истакао је да је садржајна сарадња оно што обликује заједничку будућност градова, региона и држава дуж Дунава.
Током трајања Стручне конференције „Одржива мобилност и зелена економија у Дунавском региону“, која се одржава у оквиру Дунавског фестивала, председник Пастор разговарао је са министром за европска питања и међународну сарадњу Покрајине Баден Виртемберг Петером Фридрихом. У садржајном и отвореном разговору они су оценили као веома значајно то што је као резултат деценијског развијања пријатељства Војводине и Баден Виртемберга та сарадња институционализована потписивањем Заједничке изјаву о намерама између парламената Војводине и ове немачке покрајине, а која је потписана 25. јуна у Штутгарту.

Министар Фридрих истакао је да је Покрајина Баден Виртемберг спремна да Војводини пренесе своја стечена искуства везана за прекограничну сарадњу, која Војводини значајно могу помоћи у обликовању прекограничне, али и сарадње у оквиру Дунавске стратегије. Посебно интересовање министар Фридрих је исказао везано за последице поплава које су задесиле нашу земљу и најавио да ће Покрајина Баден Виртемберг бити домаћин одређеном броју деце из поплављених подручја у Србији. Пастор и Фридрих разговарали су и о могућности сарадње универзитета у Новом Саду и Карслруеу, по питању одбране и модернизације система за одбрану од поплава.

Такође, разговарано је о значају пројекта оснивања Дунавске академије за дуално образовање, у који би био укључен већи број земаља из дунавског слива.

Председник Пастор је нагласио да су за Војводину од великог значаја сви „животни“ пројекти и идеје који доносе директан бенефит грађанима.

Заједно са потпредседницом Скупштине АП Војводине Аном Томановом Макановом и генералним секретаром Милорадом Гашићем, председник Пастор је учествовао у раду стручне конференције „Одржива мобилност и зелена економија у Дунавском региону“. Ова конфренција посвећена је одрживој мобилности, унапређењу железничког, аутобуског, бициклистичког и речног саобраћаја у Дунавском региону, као и темама зелене економије, еколошке заштите и обновљивим изворима енергије у државама, регионима и градовима дуж Дунава.

Наглашавајући значај ових тема, председник Пастор нагласио је у свом излагању да посебну пажњу жели да посвети пројекту ревитализације железничке пруге Сегедин-Суботица-Баја, за који је сигуран да може донети резултате који ће утицати на побољшање квалитета живота као и економски развој у подунавском региону, и у ширем смислу повезује Исток и Запад, две луке Констанцу и Ријеку.

„Достигнути ниво мобилности у нашем региону је једноставно – неодржив, а политика је та која би требало да допринесе да се та ситуација што пре промени. За нас, али и за читав регион, било би веома важно да овај пројекат постане један од приоритетних пројеката у оквиру Дунавске стратегије. Кроз фондове Дунавске стратегије неопходно је подржати изградњу пруге Сегедин-Реске-Хоргош-Суботица-Чикерија-Бачалмаш-Баја, која је укупне дужине око 100 километара, и на којој се данас поједине деонице од 40 километара прелазе за више од два сата. Ова пруга снажно би допринела побољшању мобилности људи, поспешила економску размену. Сагласнст у региону и између заинтересованих држава за реализацију овог пројекта већ постоји, већ је почео заједнички рад на изради техничке документације и неопходна нам је помоћ и подршка у оквиру Дунавске стратегије“, истакао је Пастор.

На овој конференцији, између осталих, говорили су и Иво Генер и Геролд Неренберг, градоначелници Улма и Новог Улма, Петер Фридрих, државни министар Баден Виртемберга, Винфрид Херман, министар за саобраћај и инфраструктуру и други.

9. Међународни Дунавски фестивал, одржава се сваке друге године, а током десет дана његовог трајања, на хиљаде представника подунавских земаља, градова и регија, размењу своје култруно наслеђе, промовишу привредне и друге потенцијале, јачају дунавско заједништво и европску сарадњу. Током трајања фестивала, град Улм постаје својеврсна престоница мултикултурализма, уз учешће представника из 10 земаља подунавског региона и разноврсни програм, од стручних конференција до изложби и пијаце ручних радова и органских производа из свих подунавских земаља.

Презентацију својих потенцијала и искуства интегралног газдовања шумама, управљања заштићеним природним добрима и ловиштима, одржале су и ЈП „Војводинашуме“. Као један од сегмената те презентације, у Градској библиотеци у Улму, отворена је изложба „Водени лавиринт“, изложба фотографија из Горњег Подунавља Силарда Ковача, уметника и професионалног фотографа из Војводине. Ову изложбу заједнички су отворили први градоначелник Улма Гунтер Циш, директор ЈП „Војводинашуме“ Марта Такач и председник Пастор.
На самом фестивалу, ове године представљају се Музеј Војводине и Музеј Града Новог Сада заједничком изложбом о шајкашком батаљону, а током трајања фестивала представиће се и веслачи ВК „Палић“, заједничким програмом са веслачима из Улма.

fixed-img