Picture of the authorPicture of the author
/ , уторак, 22.09.2015

У Скупштини Војводине одржана конференција: Заштита деце од насиља, злостављања и занемаривања

DSCN2447

Читај ми

Читај ми
AA

Скупштина Аутономне покрајине Војводине била је данас домаћин стручне конференције посвећене заштити деце од насиља, злостављања и занемаривања.
Скуп је окупио представнице и представнике институција, државних органа, локалних самоуправа, стручних радних тела, организација, центара за социјални рад и других релевантних чинилаца који се баве овом тематиком.
Насиље над децом, њихово злостављање и занемаривање у сталном су порасту и морају се смањити, односно ефикасније спречавати, сагласне су учеснице и учесници данашњег скупа.
Евидентно је да се такве негативне појаве испољавају и када је реч о односу одраслих према деци и када је у питању однос између саме деце, односно међу вршњацима, што јасно говори о томе да не постоји довољна свест људи о овом проблему.
Наша држава је прихватила међународне стандарде, донела низ закона, стратегија и протокола којима се деца штите од насиља, злостављања и занемаривања. Међутим, то није довољно за превазилажење проблема јер број деце која свакодневно трпе насиље или бивају занемарена не само да није смањен, већ је и у сталном порасту. Зашто држава не успева да смањи и спречи злостављање и занемаривање деце и због чега закони, стратегије и протоколи нису довољно ефикасни, нека су од питања на која су учеснице и учесници данашњег панела у покрајинској Скупштини покушали да одговоре.
Отварајући конференцију, потпредседница Скупштине АП Војводине задужена за област здравства и социјалне заштите проф. др Бранислава Белић, истакла је да је насиље, злостављање и занемаривање деце општи друштвени проблем са којима се не само наша земља већ и цео свет дуги низ година суочавају. Она је подсетила да је на нивоу државе и покрајине до сада много урађено на стварању оквира за побољшање стања и додала да је данашњи скуп у покрајинској Скупштини добра прилика да се упуте одговарајући предлози који ће побољшати квалитет нове Националне стратегије о заштити деце од насиља, злостављања и занемаривања чија је израда у току.
Обраћајући се скупу, председница Одбора за равноправност полова Скупштине АП Војводине Стојанка Лекић, казала је да уз постојећи правни оквир треба ојачати заједнички рад, односно секторску сарадњу и координацију свих расположивих механизама за заштиту деце од насиља, злостављања и занемаривања. „ Жеља свих нас је да сва деца уживају пуна права и да у томе имају подршку читавог нашег друштва“, рекла је Стојанка Лекић.
Присутнима се обратила и координаторка Женске парламенатрне мреже у Скупштини АП Војводине Тинде Ковач, која је говорила о активностима Мреже у овој области.
Током панел дискусије разговарало се о изазовима и препрекама у спровођењу превенције и заштите у Републици Србији, о чему су присутнима говориле Весна Дејановић, предеставница УНИЦЕФ-а, Милена Банић из Београдског центра за права детета и представнице/и Полицијске управе Нови Сад.
Представљени су и примери из праксе у нашој земљи и региону, о чему су говориле Рада Ђерић, директорка Центра за подршку дјеци и породици у Бијелом Пољу у Републици Црној Гори, затим, Душица Давидовић из Конгреса локалних и регионалних власти Савета Европе и Марија Кордић, заменица Покрајинског заштитника грађана –омбудсмана за област права детета.
Између осталог, наведено је да је према подацима Уницеф-а, више од две трећине деце у Србији барем једном у животу доживело неки облик физичког насиља, као и то да се надлежнима годишње пријави далеко мањи број случајева насиља од стварног.
На крају скупа дате су и одговарајуће препоруке у којима је наведено да је за побољшање постојећег стања потребно:

• Побољшати интерсекторску сарадњу на свим нивоима
• Систем социјалне заштите учинити ефикаснијим
• Стално радити на информисању и родитеља и деце
• У здрваственом систему обезбедити психотерапеутску помоћ
• Израдити нови Породични закон.

fixed-img