Picture of the authorPicture of the author
/ , четвртак, 30.04.2015

У Скупштини Војводине представљена књига “Хабзбуршка монархија 1618 – 1815”

unnamed

Читај ми

Читај ми
AA

У Скупштини Аутономне покрајине Војводине данас је одржана промоција српског издања књиге “Хабзбуршка монархија 1618 – 1815”, чији је аутор историчар др Чарлс Инграо.

У име покрајинске Скупштине као домаћина скупа, присутне је поздравио Миливој Вребалов, потпредседник Скупштине АП Војводине.
„Војводина је данас пример, како је некада изгледала Хабзбуршка монархија.
Мене лично, време Хабзбуршке монархије подсећа на једну уређеност, позитивну идеју о слободном повезивању и протоку људи, економије, културе, уметности и генерално гледано, једног амбијента који је заправо претеча данашње Европске уније и савремене Европе, рекао је између осталог у свом обраћању, потпредседник војвођанске Скупштине Миливој Вребалов.

На промоцији, о књизи америчког историчара Чарлса Инграоа “Хабсбуршка Монархија 1618-1815, говорили су угледни историчари: др Латинка Перовић из Београда, др Злата Живаковић-Керже из Осијека и др Миливој Бешлин из Новог Сада,као и др Гојко Мишковић, преводилац из Сомбора.

Говорници су казали да књига Чарлса Инграоа представља фактографску историју која обухвата шест кључних раздобља у постојању царства. Књига се у мањој мери бави политичком, а у значајној мери свакодневним животом људи и значајем тадашње монархије за историју Срба и Хрвата, као и других словенских, германских, романских и угрофинских народа који су вековима живели у овој вишенационалној заједници, која се распала 1918. године.

Указали су и на то да је веома важно и значајно за домаћу јавност што је о Хабзбуршкој монархији писао странац, јер се може рећи да су обзир узете искључиво чињенице, без предрасуда и унутрашњих притисака. У том смислу, историчари су књигу препоручили свима онима које на било који начин интересује овај део историје, као прави и реалан извор информација на српском језику. Такође, на промоција је речено да у Војводини постоји велика научна заинтересованост за изучавање овог дела.

fixed-img