НовиСад, 28. јануар – Председник Скупштине АП Војводине Бојан Костреш изразио је велико незадовољствосадржином међудржавног споразума између Владе Републике Србије и Рускефедерације, о сарадњи у области нафтне и гасне привреде, као и о Протоколу оосновним условима куповине НИС-аод стране «Гаспром Њефта».
«Из ова два акта произилази да је целокупанпосао далеко штетнији по интересе српске стране, чак и од онога што је претходнобило изнесено у јавност», нагласио је Костреш.
Овим актима потврђена је продаја најмање 51одсто целокупне имовине која се налази увласништву АД НИС, на дан 31. 12. 2007. године, укључујући (али неограничавајући се тиме) објекте за добијање, производњу, прераду, транспорт ипласман нафте и нафтних деривата, за суму од 400 милиона евра, плус 500 милионаевра инвестиција до 2012. године. Предвиђено је и формирање компаније санајмање 51 одсто руског учешћа, за изградњу крака магистралног гасовода иизградњу подземног складишта гаса Банатски Двор.
«Потпуно нова негативна околност је то што сепрво формира заједничка компанија са већинским руским учешћем а затим рускастрана дефинише маршуту гасовода, укључујући и географске тачке њеног уласкаи изласка на територији Србије, као и њену пројектну пропусну моћ. Такође, набази овако дефинисаног већинског учешћа руског партнера новоформирана компанијаодређује и цене услуга транспортовања, при чему ће да задржи право накоришћење свих капацитета гасовода, као и подземног складишта гаса у БанатскомДвору, што је наведено у члану 8 потписаног Споразума», навео је Костреш.
Он је указао и на то да се чланом 12 Споразума, српска страна обавезује да ћекомпанијама обезбедити најповољнији порески режим у складу са законодавствомњене земље, при чему се наводи да ће сви радови и услуге везани зареализацију пројеката, бити ослобођени од ПДВ-а.
Врхунац одсуства било какве гаранције одстране руске дрзаве, истакао је Костреш, је то што чланом 16 Споразума рускаВлада не сноси никакву одговорност по обавезама компанија које су основане сањиховим већинским власништвом.
«То значи да ће руска страна у свимкомпанијама имати могућност потпуног одлучивања, без било какве одговорностируске Владе по овом Споразуму«, упозорио је председник Скупштине АП Војводине.
Он је, такође, указао на то да се на базипотписаног Протокола Влада Србије обавезује да штити тржиште пласмана нафтнихдеривата које производи НИС,у периоду од најмање две године, што подразумева да ће Србија бити у обавезида у том периоду обезбеди постојећи монопол.
«Токонкретно значи да ће цену свих монопола, па и овог, платити грађани Републике Србије. Очигледно је, наоснову свега изнетог, да се никаквим рационалним објашњењем не може оправдатиовакав потез Владе Србије, уколико не постоји нешто што је дубоко сакривено одсрпске јавности», закључио је Костреш.
/ , понедељак, 28.01.2008