/ Суботица, четвртак, 06.09.2007

Бојан Пајтић отворио ”Топола Еxпо ”” Бачка ланд”

Бачка Топола/НовиСад, 6. септембар  – Председник Извршногвећа Војводине мр Бојан Пајтић отворио је "Топола Еxпо – Бачка ланд"- сајам пољопривреде и прехрамбене индустрије, који се,  од 6. до 9. септембра, одржава у БачкојТополи. Сајам се одржава под покровитељством Извршног већа Војводине, апомогли су га и Амбасада Мађарске у нашој земљи и ЕУ преко Европске агенцијеза реконструкцију. Зато су на свечаном отварању поред домаћина, председникаопштине Бачка Топола Атиле Бабија, присуствовали и потпредседник СкупштинеВојводине Шандор Егереши и генерални конзул Републике Мађарске у СуботициФеренц Нађ.- Част ми је штомогу да учествујем у остваривању заједнички зацртаног пројекта  још пре четири године. Сада  са сигурношћу могу да тврдим да се од лепеидеје стигло до тога да је ова сајамска приредба постала потреба и традиција.Сваке године повећава се број излагача и ове године је "Топола Еxпо"потврдио свој међународни статус, јер су се на њему окупили представниципривреде из осам земаља региона, рекао је на отварању председник Пајтић. Оње истакао да Извршно веће Војводине од прве године подржава овај сајам, јерразвој Војводине мора бити равномеран. Нема развоја Војводина ако се развијајусамо Нови Сад и Суботица.- Драго ми је што видим да Бачка Топола све сигурнијезаузима важну позицију. Развијање мреже пословних партнера и учешће умеђународној утакмици са конкурентном пољопривредом и пратећом индустријом,као и смањење незапослености стратешки су циљеви Покрајинске владе. Упрошлој години смо успели да смањимо незапосленост за 14,4 одсто. Обезбедилисмо више од 14 милијарди динара из Фонда за капитална улагања за развојВојводине, која је тако постала највеће европско градилиште. Од 196 милионадинара за општину Бачка Топола, највећи износ – 40 милиона – обезбеђен је заиндустријску зону, а остатак за саобраћајну и комуналну инфраструктуру, домученика и пројекат спортске хале."Топола Еxпо- Бачка Ланд" ове године окупила је 180 излагача. Од тога, 40 је изМађарске и неколико из БиХ, Румуније, Бугарске, Словачке, а међу гостима су и привредниции представници привредних комора и удружења из осам земаља. Поред стандарднепоставке излагача, одржаће се и изложба стоке, берза пољопривредних машина ипотенцијалних пројеката, класирање ракије и низ стручних предавања.Генерални конзулГенералног конзулата Мађарске Ференц Нађ је рекао да је пољопривреданесумњиво међу најважнијим областима за привредну сарадњу и да се лакшедолази до финансијских средстава ЕУ за одобрене пројекте прекограничнесарадње. Он је нагласио да је слоган овог сајма "Заједно у Европу"позитиван знак, јер ако се, како је рекао, заједно будемо трудили, пут Србије уЕУ биће мање трновит. Изразио је уверење да чињеница што Мађарска од 2008.године улази у шенгенски визни режим, неће бити сметња за продужавањесарадње са обе стране границе.ПотпредседникСкупштине Војводине Шандор Егереши, иначе из Бачке Тополе, изразио језадовољство што је сајам "Топола Еxпо – Бачка ланд" прерастаоопштинске и покрајинске оквире и стекао регионални значај, јер се тако отварајуврата за пласирање наших пољопривредних производа у земљама ЕУ и даје замахнашем развоју и бржем укључивању у Европску унију. Овај сајам позван је даучествује на Међународној конференцији пословних људи дунавског региона уУлму, што би за позитивну последицу требало да има учешће представника Немачке,Аустрије и Румуније на сајму у Бачкој Тополи наредне године. Егереши је навеода је пољопривреда због суше у Бачкој Тополи ове године имала штету од двемилијарде динара, што је износ већи од четири, пет општинских буџета Бачке Тополе.Због тога је захтевао од Владе Србије да помогне у санирању штете. Суша јесмањила приносе кукуруза, соје, сунцокрета и шећерне репе у просеку за више од50 одсто.Председникопштина Бачка Топола Атила Баби  захвалио се свима који су помогли одржавање овогодишње приредбе, којаје показала да и мање средине могу бити добри домаћини и организатори, тим прешто је у Бачкој Тополи традиција у одржавању вашара дужа од два века.У склопуданашњих сајамских активности, председник Регионалне привредне коморе СуботицеСлободан Војиновић и председник Привредне коморе Црне Горе Владимир Вукмировићпотписали су споразум о сарадњи.