/ Нови Сад, недеља, 15.07.2007

Бојан Пајтић отворио Жетвене свечаности у Горњем Брегу

Горњи Брег/Нови Сад, 15. јул -Председник Извршног већа АП Војводине мр Бојан Пајтић свечано је отвориоовогодишње Жетвене свечаности Карпатског басена, које се по шести путодржавају у селу Горњи Брег код Сенте.У Горњем Брегу, од зоре су сеокупљали бројни учесници из Војводине, Мађарске, Румуније и Хрватске, мештании гости, међу којима су били и високи званичници Србије, Војводине и Мађарске.Програм жетвених свечаности обухватао је такмичење жетелаца, приредбу сасимболичним радњама и песмама које означавају берићетну жетву и сигурност којутаква жетва носи. Учесниоци, обучениу старе, традиционалне ношње,  стизалису у поворци запрежних кола у које су били упрегнути коњи. На манифестацији уГорењем Брегу, где живи углавном мађарско становништво, окупиле су се свегенерације – од деце до стараца. Поздрављајући окупљене на мађарском и српском језику, председник Извршногвећа Војводине Бојан Пајтић захвалио се и земљорадницима овог краја на подршцикоју су прижили покрајинској влади и остварењу прошлогодишњег захтева да сеобезбеди пет хиљада динара по хектару за земљораднике. – Али, то је тек почетак, поручио је Пајтић – морамо да вратимо стари сјајселу, да вратимо младе у село, морамо да побољшамо материјални положајсељака. Данас је пољопривредна механизација код нас стара у просеку 25 годинаи без помоћи државе није могуће да се та ситуација побољша. Није могуће да нашсељак изађе на тржиште и да се такмичи са пољопривредницима из другихземаља. Стога је важно да држава помогне. Држава не сме да размишља само отоме како да повећа приносе, већ како да сељак и село живе боље. То јеосновна улога државе и то је задатак број један. Због тога, захваљујући нашемјединству ми смо обезбедили 100 евра по хектару за све културе. На отварању је поздравне речиупутио и амбасадор у Министарству спољних послова Мађарске Иштван Ијђарто, апрочитано  је и писмо министарке спољнихпослова Мађарске Инге Генц, под чијим покровитељством се и одржавају овежетвене свечаности, у коме је поручила да очување обичаја има велики значај заопстанак једног народа.Републички министар за екологијудр Саша Драгин је лепим означио манифестације којима се чувају обичаји и животу складу са природом.