/ Нови Сад, среда, 15.08.2007

Брже запошљавање инвалида у Војводини и Мађарској

Нови Сад, 15. август –  ПредставнициПокрајинског секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова,  на данашњој конференцији за штампу,  представили су пројекат  под називом «Рехабилитација и развој људскихресурса на интегрисаном српско – мађарском тржишту рада «. Овај пројекат  је урађен у сарадњи са партнерима изМађарске, у оквиру програма прекограничне сарадње између Мађарске и Србије.Пројекат, чија је вредност за регион Војводине 62.465 евра, оцењен је каозначајан и зато је  финансијски  подржан од стране  Европске уније, а Покрајински секретаријат јеобезбедио  10 посто од  вредности овог пројекта.Отварајући конференцију Мирослав Васин, помоћник покрајинског секретара за рад, запошљавање иравноправност полова, нагласио је изузетан значај пројекта и стечених искуставау активностима на његовој изради. Он је навео да је  то  првипројекат, који је рађен  на основупарнерства, и бави се положајем и условима за запошљавање лица саинвалидитетом. О пројекту су говориле Јасмина Станић, саветница за областзапошљавања особа са инвалидитетом у Секретаријату и Валерија Тот, пројектменаџер из Мађарске. Оне су нагласиле да је у оквиру међународне сарадње иразмене искустава између општина Бачалмаш и Сомбор и Покрајинског секретаријатаза рад, запошљавање и равноправност полова покренут је заједнички пројекаткоји је промовисао планирани систем подршке развоју људских ресурса чиме ће бит омогућена  већа проходност и унапређење раднихпотенцијала незапослених особа са инвалидитетом. Суштина пројекта је уистицању важности рехабилитације лица са инвалидитетом као процеса, док јеопшти циљ пројекта побољшање положаја особа са инвалидитетом на тржишту радаи то путем планиране и циљане едукације незапослених.  Пројектом је обухваћено 45особа са инвалидитетом са територије Новог Сада, Бечеја и Сомбора и исто толикоса подручја општине Бачалмаш. Полазници су оспособљавани за израде папирне икартонске галантерије, рециклирања  ибалирања папира и амбалаже и  паковања.Од планираних 120 часова у Војводини, 88 часова је остварено у отворенојпривреди. Наведено је да је за послодавце  типично да велика већина њих не запошљаваособе са инвалидитетом,  нити планира даих запосли.  У оквиру пројекта биће формиран Интеррегионалног услужни центар чијаје улога да прати ситуацију на тржишту рада и посредује при запошљавању особаса инвалидитетом. Центар ће  пружати  услуге информисања, посредовања,повезивања, заступања,  едукације идругих активности како би се поспешило запошљавање ове групације назапосленихлица. Истакнутоје да у Војводини живи више од 10.000 инвалида који су без посла. Осим обукеоснивање овог центра је важно и због развијања базе података и прекограничнекомуникације.Договорено је да се након овог пројекта заједничке активности наставена акредитацији завршених обука и јачању система веза учесника на тржиштурадне снаге, као и да се припреми заједничка стратегија запошљавања ради даљегразвоја прекограничног партнерства, чији је стратешки циљ смањење великогброја незапослених путем пројеката којима се ствара више радних места.