/ Нови Сад, четвртак, 20.09.2007

Буџетске паре новинама националних мањина

Нови Сад, 20. септембар  – Одбор за информисање Скупштине Војводине једногласно је подржао ипокрајинским посланицима предложио да усвоје Одлуку о обезбеђивању деласредстава из буџета АП Војводине за издавање новина од покрајинског значаја.У име предлагача – Извршног већа Војводине, предлог одлуке образложио јепокрајински секретар за информације Милорад Ђурић. Он је навео да се ради оиновирању постојеће одлуке, како би се обезбедили услови за издавање неколикодечјих и омладинских листова. -Војводина је увек подржавала листове на језицима националних заједница и то јенераскидиви део традиције и поимања културе у Војводини. Финансијска подршкапокрајинских органа листовима националних заједница опстала је и поред тога штосмо, још 2004. године, започели процес деетатизације у информисању и пренелиоснивачка права на листовима од покрајинског значаја на националне саветенационалних заједница. Тиме смо, у духу Закона о јавном информисању, одвојили -у оснивачким правима и управљању – државу од ових медија, али и даљефинансијски подржавамо њихово издавање. То је било неопходно јер, по својојприроди, ти листови не могу, у пуној комерцијалној мери, да опстану на тржишту- рекао је Милорад Ђурић.
Поредпостојећих, убудуће ће бити подржано излажење "Јо пајташа" и"Мезешкалача" на мађарском, "Зорничке" на словачком,"Кужиш" на хрватском, "Соловејка" на украјинском језику илист буњевачке заједнице "Тандрчак". Покрајински секретар заинформације је навео да су за спровођење иновиране одлуке обезбеђена средствау овогодишњем покрајинском буџету. Ставка намењана за финансијску подршку листовима увећана је за нешто вишеод 10 милиона динара. Иначе, за финансирање 27новина на 10 језика, међу којима је било 16 дечјих и омладинских, у 2006.години, из буџета АПВ је издвојено 190,7 милиона динара.Председник Одбора заинформисање Ото Буш је, коментаришући политику коју води Извршно веће уинформисању, рекао да је Војводина на "добром путу", јер се степендемократичности мери односом већине према мањинама.