Покрајински секретар за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Бранислав Бугарски присуствовао је традиционалном свечаном отварању граница на тромеђи Србије, Мађарске и Румуније, коју организује Регионална сарадња Дунав-Криш-Мориш-Тиса (ДКМТ) од 30. до 31. маја 2015. године.
Отварање границе је уприличено на граничном прелазу Кибекхаза-Бебавеке-Рабе, 30. маја 2015. године, а након тога је одржано заседање Скупштине регионалне сарадње Еврорегије ДКМТ, у Новом Кнежевцу.
Како је овом приликом рекао секретар Бугарски овом приликом регионална сарадња ДКМТ слави 18 година постојања, а значај овог традиционалног отварања граница је да становници пограничне регије бар могу слободно да прелазе границу, да се повећа мобилност људи и проток робе и услуга.
– Стратешки је важно да се Банат повеже са суседним регијама, а стратегија Војводине иде у том правцу да се отварањем три гранична прелаза олакша живот становницима пограничних регија. Стога апелујем на све делегате ДКМТ да се ангажују заједнички на повећању флексибилности да се са свих страна граница ради на мобилности људи, да би се размениле идеје, робе и услуге. Остаје још да у наредном периоду опремимо гранични прелази кроз стратешки пројекат да би постали функционални – истакао је секретар Бранислав Бугарски.
Како је рекао Бугарски, тиме смо успели да развијемо и актуелизујемо питања која не познају границе, као што су туризам, заштита животне средине и отварање нових граничних прелаза користећи средства Европске уније која у наредном периоду износе око 150 милиона евра за сарадњу са Румунијом и Мађарском.
– Покушаћемо да и даље радимо на развоју инфраструктуре, али оно што је још важније да радимо на отварању нових радних места. Управо је због тога потребно отворити индустријски парк у овом делу Баната. Због тога смо уложили пуно рада и труда да отворимо нове граничне прелазе, јер смо сматрали да није довољно да у целој копненој зони границе са Румунијом имамо само један прелаз. Сарадња је у оквиру ДКМТ за време председавања Војводине у прошлој години била веома ујспешна, успели само да реализујемо важне пројекте, а планирамо велике инфраструктурне пројекте и желимо да на овом месту изградимо велики индиструјски парк и стални гранични прелаз – нагласио је Бранислав Бугарски.
По речима председника Савета Жупаније Тимиш Тита Божина грађани пограничних регија имају корист од пројеката реализованих у оквиру Еврорегије ДКМТ.
– Током свих ових година реализовали смо све циљеве које смо поставили и научили смо да размишљамо и радимо тимски. Највећи успех је отварање граничних прелаза на румунско-српској граници. Надам се да ћемо уз подршку Европске уније остварити све циљеве и пројекте у оквиру Еврорегије ДКМТ и да до 2020. нећемо ни имати потребу за границама Титу Божина – истакао је председник. Савета Жупаније Тимиш Титу Божин.
По речима Беле Какаша, председника Генералне скупштине Жупаније Чонград, сарадња у оквиру ДКМТ је узорна јер је опстала овако дуго упракос ратовима, кризама и недаћама, а дала је велике резултате.
Како је овом приликом речено у плану су промоције винских рута, Тисе и Дунава, изградња бицикистичке стазе дуж Бегеја, опремање новоуспостављених граничних прелаза на Тиси да пловила могу несметано да прелазе Тису и да се користи наутучки туризам у већемо обиму, а то су све заједничке теме на којима ће се радити. Удруженим потенцијалима је лакше конципирати заједнички производ и кроз обједињавање стратешких пројеката у свим деловима Панонске низије у три суседне државе ради се управо на повећању могућности за сарадњу и очувању осамнаестогодишње традиције чиме се гради и европска будућност.
Традиционално, у оквиру ове манифестације одржан је крос деце из све три државе, а победницима су медаље и награде уручили Бранислав Бугарски, Титу Божин и Бела Какаш.
Након отварања граница одржана је Скупштина ДКМт, а на заседању секретар Бугарски у име председавајућег, предао једногодишње председавање Еврорегијом ДКМТ румунској жупанији Тимиш. Одржана је и презентација нових граничних прелаза између Румуније и Србије и презентација студијских путовања пројекта „Ацросс тхе Тиса“ коју су одржали покрајински секретар Бранислав Бугарски и заменик префекрта жупаније Тимиш Золтан Мароши.
Овим приликом уручене су и награде „Истакнуте личности ДКМТ“, а представљени и победнички пројекти. Регионална сарадња Дунав-Криш-Мориш-Тиса, поводом петнаесте годишњице сарадње, новембра 2012. године у Темишвару успоставила је Награду „Истакнути у ДКМТ-у, којом се из године у годину награђују најбољи пројекти ове Еврорегије. Овом приликом награђена су четири пројекта, реализована сарадњом Мађарске и Србије, Мађарске и Румуније, као и Румуније и Србије.
Награђени пројекти су Тимиш – Чонград „Active cross-border cooperation for the treatment of feminine infertility“, Караш-Северин – Војводина „Banat’s Cultural Patrimony – a European Patrimony“, Чонград – Арад “Green House – creating an Environmental Protection Educational and Information Centre“, и Бач-Кишкун – Војводина „HONEY-CHERRY: Our common cultural heritage and culinary traditions, thematic way with strengthening the role of fruit growing and apiary int he cross border region“.
Након Скупштине ДКМТ одржана је скупштина Непрофитног ДКМТ јавног друштва на којој су изарани чланови наџорног одбора.