Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, петак, 13.11.2015

Бугарски: Војводина је спремна да преузме управљачку и финансијску одговорност

13112015_panel_1

Читај ми

Читај ми
AA

Покрајински секретар за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Бранислав Бугарски поручио је на округлом столу Центра за регионализам на тему “Преговарачка поглавља из угла АПВ – Регионална политика и координација структурних инструмената”, да је Војводина “спремнa да кроз балансирани дијалог преузме одговорност у будућим како управљачким, тако и финансијским капацитетима” у оквиру даљих процеса преговора Републике Србије са ЕУ у оквиру преговарачких група и оценио да је по његовом мишљењу од свих Поглавља управо Поглавље 22 кључно, јер дефинише систем.
“Наш став је да Војводина није довољно укључена у преговарачке процесе. Ми смо зато и кандидовали скоро 70 људи да буде укључено у тим Републике Србије који води преговоре са ЕУ. Најбрже ћете да развијете и унапредите Србију ако већ и европске фондове ставите на располагање по регионалном принципу, јер су потребе региона различите, у привреди, социјалној политици, пољопривреди. Србија је у својим специфичностима једна богата и лепа земља и то се мора узети у обзир када се креира политика. И баш зато данас причамо о специфичностима и очекивањима Војводине. Нас веома интересује управљање водама због Дунава, Тисе, Тамиша, Бегеја, али нама није приоритет на пример узгој малина што јесте такође нечија специфичност”, рекао је секретар Бугарски.
Говорећи о Поглављу 22, секретар Бугарски је оценио да се у садашњим преговорима дефинишу и успостављају будући системи који ће обележити наредни период од 10 или 15 година, те да ће то касније са Бриселом бити тешко мењати и да управо због тога Војводина сада инсистира, како је истакао, да се пре него што се успостави и дефинише систем укључи у много више у све те процесе и да се уважи изградња капацитета коју је Војводина до сада урадила.
“Ми радимо на изградњи капацитета у кадровима, обучавамо људе за ове послове који нас чекају сутра, радимо на изградњи финансијских капацитета да се обезбеде средства за предфинансирање и суфинансирање пројеката и радимо на самој документацији. Покрајина има свој програм развоја, док готово све општине имају стратегије развоја”, нагласио је Бугарски.
Поред секретара Бугарског, на округлом столу о Поглављу 22 и регионалном аспекту прикључења ЕУ говорили су и Ана Илић, заменица директорке Канцеларије за европске интеграције Владе Републике Србије, Александар Попов, директор Центра за регионализам, Гордана Стојановић из Регионалне развојне агенције Осијечко-Барањске жупаније Републике Хрватске, као и професори са факултета Јован Комшић и Веран Станчетић.
Округли сто организован је у оквиру пројекта „Регионални угао европских интеграција – АП Војводина у процесу придруживања Србије ЕУ“, Центра за регионализам, а који је подржао Секретаријат за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу.

fixed-img