/ Зрењанин, четвртак, 10.05.2007

Цивилизацијски корак уназад

Нови Сад, 10. мај – У последња два дана медијибележе два напада на мањинске националне заједнице на територији Војводине: наромско насеље Дудара у Зрењанину и на просторије ДЗВМ-а у Бечеју.Покрајински омбудсман је у вишенаврата ове године осудио овакве и сличне претње и нападе као очигледнепримере кршења права на слободу мисли и говора, слободу вероисповести, слободуполитичког опредељивања, као и права на живот, за који су најдрастичнијипримери претње и напади на новинаре и судије, а чији смо сведоци већ последњихнеколико недеља.  Уз бројне нападе на објектеверских заједница од почетка ове године, од којих је онај од 18. марта уСомбору од стране истражних органа окрактерисан као унштење и оштећење туђеимовине, а не као испољавање верске нетрпељивости, овакви нападипредстављају најозбиљније угрожавање људских права загарантованих домаћимзаконима и међународним документима, не само припадника верских и националнихмањина, него и свих грађана наше земље. Овим путем скрећемо пажњујавности на чињеницу да се степен цивилизацијског напретка једног друштва,између осталог, мери и тиме како се оно брине и односи према својим мањинским,друштвено рањивим и маргинализованим групама. Овакви напади се самим тим тичусвих појединаца у нашем друштву чинећи их имплицитно потенцијалним жртвама илисаучесницима у делима почињеним у временима које историја најрадије бележи,док би их људи најрадије заборавили када би могли.  Као независтан и самосталан органкоји се стара о заштити и унапређењу људских права и слобода сваког лицазајамчених уставом, потврђеним и објављеним међународним уговорима о људскимправима, општеприхваћени правилима међународног права, као и законом ипрописима Аутономне Покрајине Војводине, Покрајински омбудсман најоштрије осуђујеовакве нападе и апелује на надлежне органе да учине све да пронађу и казнењихове починиоце.