У Привредној комори Војводине данас су потпредседник Покрајинске владе Бранко Ћурчић и покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић учествовали на конференцији посвећеној женама предузетницама, а поводом Међународног дана жена предузетница, који се 19. новембра обележава у целом свету.
Конференција у организацији Привредне коморе Војводине и Удружења жена ,,Бизнис на штиклама”, а уз подршку Покрајинске владе, посвећена је свим значајним питањима која су у фокусу предузетница, подршци женском предузетништву, изворима финансирања и унапређењу пословне климе у Србији и региону.
Потпредседник Покрајинске владе Бранко Ћурчић отворио је данашњу конференцију, истакавши да је његов кабинет, са Покрајинским секретаријатом за привреду и туризам на заједничком задатку, предано радио на стварању бољег амбијента у погледу женског предузетништва.
„Разним подстицајним мерама које спроводимо преко Покрајинског секретаријата за привреду и туризам, помажемо предузетницама, пратимо њихове иницијативе, разговарамо са њима и бавимо се проблемима који се најчешће јављају у оквиру њихове делатности. Продор жена у сферу предузетништва представља значајан корак на путу еманципације и стицања економске независности као првог предуслова за родну равноправност. Ипак, и женско предузетништво и његов развој треба посматрати у контексту изражених родних неједнакости које одликују српско друштво у целини”, рекао је потпредседник Ћурчић.
Он је навео да је према доступним подацима из децембра 2020. године, у Регистру за привредне субјекте регистровано око 279.000 активних предузетника и око 121.000 привредних друштава, а да на територији АП Војводине постоји преко 24.000 регистрованих предузетница.
„Ови подаци нам говоре да има још доста да се ради, а држава чини све да створи подстицајно окружење које ће допринети томе да даме започну или да унапреде пословање, као и да би свака дама у бизнису требало да има предност”, истакао је потпредседник.
Покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић нагласио је да је поносан што се заједно са Кабинетом потпредседника Покрајинске владе води брига о предузетништву 365 дана у години.
„За ту сврху смо до сада издвојили преко 500 милиона динара, док је износ намењен женама предузетницама у протекле две године преко 175 милиона“, рекао је Иванишевић, додајући да када се посматра план за наредну годину, постоји тенденција повећања средстава намењених женском предузетништву, те да ће се у 2023. години на Међународни дан жена предузетница моћи говорити о износу који премашује досадашњи.
Учесницима конференције обратили су се и председник Привредне коморе Војводине Бошко Вучуревић, секретар Удружења услуга ПКВ Бранислав Мамић, директорка за развојне политике у туризму Министарства економског развоја и туризма Владе Црне Горе Александра Гардашевић Славуљица и председница Удружења „Бизнис на штиклама“ Софија Бајић.
Три панела данашње конференције окупљају велик број еминентних стручњака, привредница и привредника, представника јавног и приватног сектора, док је један посебан сегмент посвећен Закону о социјалном предузетништву.