/ Нови Сад, понедељак, 09.07.2007

Делегација Извршног већа АП Војводине у посети Влади Републике Словеније

Љубљана/Нови Сад, 9. јул – Делегација Извршног већа АП Војводинекоју предводи председник Извршног већа мр Бојан Пајтић, а коју чине ипокрајински секретар за привреду Синиша Лазић, покрајински секретар зафинансије Јовица Ђукић и секретар за међународну и међурегионалну сарадњуПредраг Гргић,  налази се у дводневној радној посети Влади РепубликеСловеније.Делегацију Извршног већа данас је примио словеначки министар иностранихпослова др Димитриј Рупел, који је нагласио да је стратешки интерес и Словенијеи Србије сарадња у разним областима, а пре свега у области пољопривреде.Министар Рупел је рекао и да Србија може рачунати на подршку Словеније уевропским интегративним процесима. Председник Извршног већа Војводине мр Бојан Пајтић подвукао је у данашњемразговору значај подршке Републике Словеније наставку преговора Србије саЕвропском унијом и изразио очекивање да ће Словенија, као чланица ЕУ која ћеУнијом и председавати почев од јануара 2008. године, бити од помоћи Србији у стицањустатуса кандидата за улазак у Европску унију. Председник Пајтић је истакао да Војводина реализује различите пројекте сарегијама које окружују Словенију – са Штајерском, Истром иФриули-Венецијом-чулијом, и да је природно да у прекограничне пројекте будеуврштена сарадња и са словеначким регијама. Председник Пајтић је истакао да јетоком 2006. године АП Војводина у Словенију извезла робу у вредности од 82милиона долара а увезла у вредности од 71 милион долара; да око 400 словеначкихпредузећа има своја представништва у Војводини; да постоји одлична сарадњаПривредне коморе Војводине и Привредне коморе Марибора и нагласио да Војводинаније регија која тражи помоћ него је регија која је и значајан партнер. Председник Пајтић састао се и са словеначким мистром задуженим за локалнусамоуправу и регионалну политику Иваном Жагаром, а данас ће у словеначкомЦентру за европску перспективу, центру који је основала словеначка Влада сациљем да се државама југоисточне Европе пружи помоћ  у процесу приступања,бити потписано Писмо о намерама између Извршног већа АПВ и тог Центра.