/ , четвртак, 31.05.2007

Делегација Кметијско гоздарског завода из Љубљане у посети ИВВ-у

НовиСад, 31. мај –  Покрајински секретаријатза пољопривреду, водопривреду и шумарство био је домаћин гостима из РепубликеСловеније, члановима Кметијско гоздарског завода из Љубљане, који су сеупознали са искуствима које Војводина има у функционисању пољопривреднесаветодавне службе. Помоћник покрајинског секретара  за пољопривреду, водопривреду и шумарство СлободанТеофанов изразио је задовољство што ће са колегама из Словеније разменитиискуства, поготово што је Војводине заинтересована за словеначко – аустријскимодел у раду ових служби.Представљајућирад и организацију Пољопривредно светодавне службе АП Војводине, Теофанов јеистакао да је Омнибус законом из 2002. године Војводина добила надлежности даутврђује стручне послове, оснива по потреби нове службе и врши надзор над радомпољопривредних служби. У Србији постоје 34 службе, а 13 је у Војводини и унадлежности су ресорног секретаријата. Пољопривредне станице су у друштвенојсвојини, а став Извршног већа Војводине и Министарства за пољопривреду је датако буде и убудуће. Очекује да ће се, на основу ребаланса буџета, повећатиброј, станица у Војводини, тако да ће их, у наредне две – три године, бити окосто.Говорећио организацији и стуктури запослених у овим службама у Војводини, Теофанов јенавео да је у 2006. години било 66 саветодаваца, а најтраженији инајдефицитарнији су агроекономисти. Ради решавања текућих проблема у радуслужби, 2003. године, основан је Савет за пољопривредно саветодавство АПВојводине, који броји 13 чланова и бави се стратегијом и развојем служби,расподелом средстава, а предлаже и Правилник о раду служби. ПомоћникТеофанов је објаснио да ПСС, уз стручне савете, едукују произвођаче отехнолошким и комерцијално-тржишним аспектима пољопривредне производње, уз  извођење огледа и рад са одабранимгаздинствима и удружењима. Предложено је да нови Закон о саветодавним стручнимслужбама треба, осим предлога о већинском државном власништву, у овим службамауспостави стални систем образовања и да се формира управа и агенција засветодавство.