Нови Сад, 17. септембар – Поводом посете делегације Републичког министарства за науку и технолошки развој Војводини, данас је у Извршном већу Војводине одржана конференција за новинаре. Јавности су се обратили председник Извршног већа Војводине др Бојан Пајтић, потпредседник републичке Владе и министар за науку и технолошки развој мр Божидар Ђелић и покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др Драгослав Петровић. Председник Пајтић је истакао да је данашња посета изузетно значајна, посебно због тога што се у овом моменту ради на новом Статуту АП Војводине, који треба да дефинише будуће односе покрајинске и републичке администрације. Председник Пајтић је истакао да је Божидар Ђелић тренутно на челу још једног значајног и амбициозног пројекта, а реч је европском пројекту "Декада Рома". Приликом данашњег сусрета са делегацијом републичке Владе у Извршном већу Војводине, разговарано је и о остваривању међусобне сарадње у области науке. Договорено је да први заједнички пројекат буде финансирање санације крова зграде Матице српске, вредан 42 милиона динара. Поред тога биће настављена заједничка изградња станова за младе научнике у Војводини, као и дефинисање заједничких критеријума за међународне научне пројекте, саопштио је председник Пајтић. – Посебно је важно да се координирају активности у решавању проблема ромске заједнице о чему је у Војводини и до сада посебно вођено рачуна, нарочито када је реч о идеји стварања ромске интелектуалне елите. На почетку ове године имали смо 150 студената Рома у Војводини, а сада их је уписано још 88 Пружали смо подршку ромској деци и у основним и средњим школама, као и предузетницима Ромима, како би успели да отворе сопствена предузећа. Преко покрајинског Фонда за капитална улагања опредељено је 300 милиона динара за побољшање квалитета живота ромске заједнице у Покрајини – саопштио је председник Пајтић и додао да ће поред ових редовних активности кроз размену искустава са републичком Владом и кроз међусобну размену програма и пројекта, бити обезбеђена и додатна средства од међународне заједнице.
Важна стратешка ствар за Војводину је и полу-аутопут (по две таке у сваком смеру) који би полазио од Темишвара, а у нашој покрајини од румунске границе, на прелазу Међа, па био усмерен кроз средњи Банат и преко Руме и кроз тунел у Фрушкој гори, ишао до Новог Сада а излазио и на ауто-пут Београд-Загреб, који би био изузетно значајан за привреду Војводине. Укупна вредност је ове инвестиције процењена је на 270 милона евра и налази се у плану реализације за наредне четири године.
Министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић изразио је посебно задовољство због боравака у Војводини, посебно због договора о ономе што чини будућност наше земље. У Новом Саду борави цео тим републичког Министарства за науку и технолошки развој, јер смо желели да се са Извршним већем АП Војводине и Универзитетом у Новом Саду, Матицом српском, као и Институтом за ратарство и повртарство заједнички сагледају војвођанска искуства, она због којих АПВ у много чему предњачи, као и да се постигне договор о будућим заједничким активностима. – Ове године је републичко Министарство за науку и технолошки развој већ партиципирало, са 50 милиона динара, у изградњи стамбених јединица за младе научнике и уметнике у Војводини. Ми ћемо ту подршку наставити. У перспективи за наредне 2 до 3 године је изградња још две стамбене јединице са по 27 станова, што је начин да пошаљемо конкретну поруку младим и талентованим стручњацима да имају не само патриотску обавезу да граде сопствену земљу, него и да је земља препознала њихов таленат, као једини начин да Србија извуче најбоље карте у овој компликованој игри глобализоване светске економије у 21 веку – рекао је мр Ђелић.
Како је нагласио потпредседник Ђелић, санација крова најстарије културно-научне институције у земљи је још једна значајна заједничка инвестиција Републике Србије и АП Војводине, а следећи корак је подршка пројекту дигитализације Матице српске. Ђелић је такође истакао и да Војводина предњачи остатку Србије у изградњи базе података о научним радницима, па ћемо уједначити овај пројекат и по угледу на Војводину, урадити јединствену базу ових података на нивоу целе земље. Приоритет у годинама које долазе је и борба за више средстава, са садашњих 0,4 одсто БДП, колико се издваја на нивоу Србије за научни и технолошки развој, циљ је достизање постотка у висини једног процента, у периоду мандата обе владе. То значи да се са 120 милиона евра дође до суме од 500 милона евра, као годишњег буџета за ову област – нагласио је Ђелић. Говорећи о проблемима популације Рома у Србији, Божидар Ђелић је нагласио да у буџету за следећу годину, износ од 120 милиона динара, колико је намењено за решавање интеграције највеће мањине у нашој земљи, а према неким проценама реч је о 450 хиљада грађана превасходно на југу Србије, треба повећати. Унапређење у домену становања Рома, избегавање дискриминације нарочито у просветном систему, и у осталом делу Србије, рад на формирању будуће интелектуалне елите међу Ромима, израда свих статистичких података и подршка Србије Европи у изградњи паневропске политике према Ромима, која данас не постоји. Крајем ове године на Самиту Европске уније, ово ће бити једна од главних тачака, најавио је министар Ђелић. Он је истакао да је брига за ромску популацију брига за цело друштво и рекао да је неприхватљива да једна група људи у нашем друштву живи у таквим условима, али истовремено и одговорност је те заједнице да поради на својој интеграцију у друштво.
Покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др Драгослав Петровић је истакао посебно задовољство што је Министарство Републике Србије за науку и технолошки развој показало своје неспорне амбиције да истраје на томе да се енергично мора инсистирати на томе да наука, технолошки развој и иновације буду основна полуга у даљем развоју наше државе.
– У том смислу у Покрајини очекујемо да у три сегмента која смо започели добијемо подршку од Републике – по питању кадра као основног ресурса – реч је о акцији Покрајине " 400 младих истарживача за пут Војводине ка Европи" и предлажемо да се пренесе на амбициознији пројекат "1000 младих истраживача за пут Србије ка Европској унији"-изјавио је проф. др Петровић. Као други пројекат он је истакао коришћење европских међународних фондова, где је Војводина у овом тренутку аплицирала са 47 пројеката заједно са истим бројем одговарајућих иностраних партнера, где би републичко Министарство било ослонац за коришћење ових фондова, и треће је Стратегија технолошког развоја, која је усвојена на нивоу Покрајине и која мора бити део Стратегије развоја Републике Србије. Покрајина већ има резултате на овом плану – у последњих годину дана финансирано је чак 57 нових погона високе технологије и отворено 17.400 нових радних места. Амбиције су да, се, како је проф. др Петровић истакао, у наредне четири године са 152 оваква пројекта твори чак 52 хиљаде нових радних места. Покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др Драгослав Петровић представио је данас јавности и пројекат "Путне мреже у Војводини у наредних шест година" и нови ауто-пут од румунске до хрватске границе преко Војводине.
/ Нови Сад, среда, 17.09.2008