Нови Сад, 23. децембар – У Извршном већу Војводине, у присуству председника Републике Србије Бориса Тадића, председника Извршног већа Војводине др Бојана Пајтића, потпредседника Владе Републике Србије др Божидара Ђелића и Ружице чинђић, додељене су вечерас награде др Зоран чинђић за 2008. годину. Сваке године награда која носи име Зорана чинђића традиционално се уручује најбољем младом научнику и истраживачу са подручја АПВ, студенту – аутору најбољег дипломског или завршног рада на дипломским академским студијама – мастер или магистарског рада из филизофских и социолошких наука из Србије, као и најбољем студенту Универзитета у Новом Саду. Награде, које се састоје од специјалне повеље и новчаног износа, додељују се на основу предлога Наставно-научног већа Универзитета и Академије уметности у Новом Саду. Награду за најбољег научног радника и младог истраживача у 2008. години у АП Војводини примио је доц. др Милош Стојаковић са ПМФ Универзитета у Новом Саду. Другу награду за најбољег младог научника и исраживача примили су равноправно, др Вања Ковић доцент у Лабораторији за експерименталну психологију Филозофског факултета у Новом Саду и др Поша Михаљ асистент у Заводу за фармацију на Медицинском факултету у Новом Саду. Овогодишњи лауреати су и Марко Новаковић, аутор најбољег дипломског рада "Концепт естетске теорије у Адорновој филозофији музике" на Филозофском факултету у Београду, Одсек за филозофију, на коме је дипломирао са просечном оценом на студијама 9.65, а награду намењену најбољем студенту новосадског Универзитета у школској 2007/8 години, примила је пијанисткиња Марија Ивановић, студент Академије уметности у Новом Саду.
Покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др Драгослав Петровић председник Одбора за доделу награде др Зоран чинђић, образлажући овогодишњи избор за доделу награде, рекао је – Уважени председниче Републике Србије, поштовани председниче Извршног већа, даме и господо, захваљујем Вам се што сте својим присуством увеличали додељивање награде др Зоран чинђић за 2008. годину. Такође сам убеђен да делим задовољство свих присутних што је и данас са нама госпођа Ружица чинђић, жена која је постала симбол чврстине и доследности. Награда је већ постала традиционална и као што је познато носи име професора Филозофског факултета у Новом Саду др Зорана чинђића и награда је носећи његово име постала трајна инспирација младих, како то и доликује награди која носи име човека непоновљиве енергије и трајно младалачких манира. Награда носи име човека који је као научник, реформатор и визионар учинио изузетно много за нашу савремену историју, и нема тог критеријума и тог избора који ту заслугу може да оспори. Одбор за доделу награде кога су чинили представници Универзитета у Новом Саду, САНУ Одељења у Новом Саду, Матице Српске и Извршног већа, ове године је имао сложен задатак обзиром да су у конкуренцији били чак 1595 младих људи на основу подтака ажурираног информационог система које имамо, њих осам је ушло у ужи избор, на основу предлога Наставно-научног већа Универзитета и научног већа Института, нијансе су одлучиле да њих троје уђу у најужи избор и да другу награду равноправно поделе др Вања Ковић и др Поша Михаљ, који су своје одличје заслужили изванредним резултатима. После успеха у школи и на студијама, сјајно су докторирали, пре тридесете године и будућност су ове државе. Добитник главног признања за ову годину је рођен 1976. године у Новом Саду у породици истакнутих математичара. Вероватно је и то допринело да ће брилијатни ђак школе "Ђорђе Натошевић" и касније гиманзије "Змај Јован Јовановић" итекако учествовати на такмичењима из математике, где је освојио чак три прве награде на тадашњим савезним такмичењима. Запазио сам у то време да је било и такмичења где није освојио награду, али то су била она на којима није учествовао. Уписао је истовремено два факултета, информатику и математику, завршио их за непуне четири године, на једном са просеком 10 а на другом му се омакла једна деветка. Добио је стипендију ДАД, отишао на последипломску специјализацију у Немачку, а потом у Цирих на престижни Технички универзитет, тамо је 2005. и докторирао, а 2006. се вратио у земљу и добио место доцента на факултету. Данас већ има 37 научних радова и уџебеник иза себе, а само ове године објавио је 5 радова из врха СЦИ листе, тако да је Одбор имао једноставан задатак и задовољство да једногласно предложи, а Извршно веће донесе одлуку, да награду за ову годину додели доценту др Милошу Стојаковићу. –
Председник Републике Србије Борис Тадић рекао је – Ово је даме и господо, поштована Ружице, увек прилика да се сетимо онога о чему је мислио, шта је радио и како је планирао будућност Србије доктор Зоран чинђић. Прилка је и да младе људе, посвећене науци, чији је рад упућен у будућност наше земље, подсетимо на мисију коју је имао др Зоран чинђић. Увек у Новм Саду, у овој зради, на овом месту обновим сећања на Зорана чинђића, сведочећи о његовој мисији у Србији, у Југоисточној Европи, и његовој намери да Србија буде нераскидиво везана за Европу иза своју европску будућност. Није то питање одлуке, само, то је и питање вредносног система, није то питање енергије коју је он лично уливао у сваку своју делатност, у сваку своју активност, то је и питање његовг хтења, његове посебне политичке, животне филозофије, која је на крају требал да обезбеди бољи живот за све људе, веће шансе пре свега за најмлађе, за оне који треба да наставе да под нашим именом корачају под овим небом. То је била идеја Зорана чинђића. Огромна енергија коју је предавао сваком човеку, идеја о циљу који морамо да остваримо и о свакоме дану који мора да буде посвећен остварењу тог циља. Сваки од младих људи који данас добија награду суочавао се са искушењима, можда неко ко данас посматра овај догађај мисли да је лако добијати све десетке на факултету, написати најбољи научни, магистарски дипломски, рад то је веома тешко зато што свакога дана морате да се одрекнете некога задовољства и да сву своју енергију свакога часа посветите само само једној ствари, своме делу. А то дело да уткате у сва остала дела овога народа и ове земље, са свешћу да смо ми део једне јединствене европске културе. То је била Зоранова мисија. Дозволите ми да управо у овом дану, и у овим данима, још једном потврдим да је његова улога, на крају XX и почетку XXИ века, била апсолутно незаобилазна, да је својом енергијом, својом идејом и својим делом зауставио неповољан ток историје и учинио да преокренемо ствар у своју корист, и због тога смо XXИ век започели једном сасвим другачијом енергијом, једном другачијом оријентацијом у односу на оно како смо претходно завршили као народ и као земља. То је својеврстан коперникански обрт, то је својеврсна револуционарна промена у политичком мишљењу, у друштвеном поимању, због тога када млади човек завршава своје дело чини коперникански обрт и у свом начину мишљења, методологији и приступању научном истраживању и због тога сви који тако приступају свом послу, својој науци, уствари на неки начин прате пут и допуњују пут др Зорана чинђића. Хоћу да се захвалим добитницима награде и да саму учествујем у уручењу једне од њих – рекао је председник Тадић, који је награду уручио Марку Новаковићу, за најбољи дипломски рад.
Ружица чинђић која је доделила награду најбољем младом научном раднику и истраживачу доц. др Милошу Стојаковићу, у свом обраћању рекла је – И ове године имам изузетно задовољство и част да уручим награду за најбљег младог научника и истраживача коју додељује Извршно веће Војводине. Посебно ми је привукао пажњу један податак из заиста импресивне биографије овогодишњег добитника, а то је чињеница да се упркос многим примамљивим и материјално вероватно бољим понудама из европских научних центара, одлучио да своју каријеру настави у својој земљи, у свом граду у Новом Саду, у тој храброј одлуци једног храброг младог човека препознајем ону симболичну, суштинску везу са оним име носи ова награда, са Зораном чинђићем. Имати храброст и ентузијазам да се упркос свему остане, да се бори, да се снагом идеје, а не силе и моћи, већ знањем, вољом и аргументима, муктрпно ради на истинском пеображају своје земље, чињеница је која заслужује чињеница је која заслужује поштовање и захвалност. Ја сам захвална др Милошу Стојаковићу, као и свим младим људима наше Србије који су одлучили да крену тим путем, који је тежи и који у себи крије многе опасности, искушења али који је израз људске и грађанске храбрости и одлучности и жеље да своју земљу учинимо достојном нас самих и да оправдамо смисао наше демократске, хумане и племените суштине. А та суштина уверена сам, коначно побеђује у свођењу рачуна наших личних живота али и колективног трајања које називамо историјом. Зато ме подвиг ових младих људи по ко зна који пут уверава да жртва Зорана чинђића, није узалудна да је остала и опстала у колективној свети људи наше земље и у томе видим непрекидни траг оне светле линије прогреса, хвала! –
Потпредседник Владе Републике Србије др Божидар Ђелић рекао је – Драга Вања, драги Михаљ ви, као психолог и као фармацеут, можете бити поносни што ћете добити награду која носи име човека чији сам блиски сардник био, и чија су енергија и визија омогућили много онога позитивног што се данас дешава у Србији постоји. Постоји и једна велика обавеза за нас, који морамо обезбедити додатна средства и могућности за оне који чине нашу будућност, оне који чине да Србија има економију засновану на знању. Да – ова економска криза јесте изазов, али ни следеће године наша земља неће дати да се инвестиције у науку, у просвету, смање. Пред нама, који радимо овај важан посао, је важан задатак, морамо обезбедити више средстава, буџетских, али и иностраних, европских пре свега, а исто тако, морамо обезбедити следеће године имамо неколико приоритета којих се морамо држати, јер земља наших габарита не може сваштарити, морамо имати четири, пет кључних домена где ћемо имати критичну масу и бити једна од оних тачака на мапи Европе на коју се рачуна.
Заједно ћемо одредити и следеће инвестиције у научну инфраструктуру и ја имам пуно поверење да ћемо, заједно са пријатељима из Војводине, обезбедити да награде и следећих година буду додељиване не само сјајним научницима, него све више и тимовима, и институцијама које ће обезбедити да у будућности и Србија буде препозната и по знању, по процесима које ћемо извозити, па тако да и Србија постане земља која више неће извозити мозгове, сјајне таленте попут ових које данас награђујемо, него ће они бити у Новом Саду, у Војводини у Србији, и извозити своје знање. Свака част и видимо се следеће године.-
Председник Извршног већа АП Војводине др Бојан Пајтиц рекао је – Велика је част вечерас, када се додељује награда др Зоран чинђић уручити награду за најбољег студента новосадског Универзитета госпођици Марији Ивановић. Али ја бих више волео да се ова награда зове другачије и да је Зоран вечерас међу нама. Било би тако да је Србија могла да чује и да је смела да види. Зоран је упорно молио Србију да одрасте, да не гура ствари под тепих, да се на прави да није било оно што је било и да неће бити оно што мора бити. Реформе су увек пливање уз воду, увек борба против менталитета, против интереса, против инертности. Реформе су увек увек болан процес и не постоји шећерна водица која ће тај процес ублажити. Зоран је упорно убеђивао ову нацију да небеска правила важе само на небу и да се на земљи морају решавати конкретни проблеми. Налазимо се у броду пуном воде, упозоравао је, и сви морамо тај брод да празнимо и да се крећемо у истом правцу. Нажалост било је превише лудака, спреминих да тај брод потопе, да сви потонемо заједно са њим, само зато да би променили капетана. У сваком друштву постоји коров, али само смо га ми у Србији заливали. Зоран је био спреман да жртвује своју популарност да би обезбедио подршку света. Подршку и помоћ за Србију. Онај који је дошао после њега, био је спреман да се одрекне све помоћи и подршке да би обезбедио сопствену популарност. Зоран је хтео да види Србију као лидера на Балкану, као земљу у којој ће већина бити радилице, а мало, најмање њих трутови. Трутови нису тако мислили, ако су ишта мислили. Зоран је Србији све дао, а тражио је од ње тако мало. Само да се уозбиљи да води рачуна о себи о и својим интересима. Али Србији је било лакше да јој причају бајке и да је уљуљукују, да је теше успаванкама. Србија је нажалост, дуго сањала ружан сан. Србију није пробудио Зоран, пробудио ју је пуцањ. Зато је Србија тако касно устала, зато је Србија устала у сузама. Данас се поново налазимо на Зорановом путу. Много је трња, много је препрека, али корачамо стабилно и види се светло на крају тог пута. А ако овога пута не успемо бићемо одговоррии само ми сами.
Вечерас је Зораново вече, дакле вече свих оних који добро раде и који верују у себе. Зато ми је велика част и задовољство да уручим награду са његовим именом госпођици Марији Ивановић, мада верујем да би и она више волела да се награда некако другачије зове, а да је Зоран ту да јој је уручи. –
Ружица чинђић, председник Фонда др Зоран чинђић, уручила је вечерас председнику Извршног већа Војводине др Бојану Пајтићу посебну Захвалницу, за његов изузетан допринос и ангажовање.