/ Зрењанин, петак, 21.09.2007

Др Корхец: Потребан нови Закон о службеној употреби језика и писма

Нови Сад, 21. септембар –  Уорганизацији Покрајинског секретаријата за прописе, управу и националнемањине, Већа за прекршаје у Новом Саду и невладине организације Форум Иурис, одржаноје саветовање “Актуелни статус органа за прекршаје и проблематика у примениЗакона о прекршајима&рдqуо;. На овом стручном скупу говорили су др Тамаш Корхец,потпредседник Извршног већа Војводине и покрајински секретар за прописе, управуи националне мањине и Слободанка Станковић-Давидов, помоћник секретара, којаје присутне упознала са Стратегијом реформе управе.Др Тамаш Корхец је указао на вишеструки значај и корист од оваквихскупова, не само због тога што окупљају велики број стручних предавача, већ избог тога што је то прилика да се обави формална и неформална разменаискустава. Он је објаснио и да је Покрајински секретаријат подржао саветовањезато што је и у Покрајини у току реформа државне управе. Према његовим речима,паралелна реформа државних органа коју ограничавају неке надлежности локалних,покрајинских и републичких органа, не може да има квалитет и успех.Др Тамаш Корхец говорио је  о службенојупотреби језика у примени прописа, на основу искустава до којих се у Покрајинидошло током надзора који се у овој области спроводи од 2004. године. Нормативнарешења су недовољно усаглашена и нејасна, казао је др Корхец, истакавши даније довољно користити само Закон о службеној употреби језика и писма, јер утој области има више од десетак важних закона и прописа који директно регулишуову област и који се морају употребљавати заједно са законом. Говорећи ослужбеној употреби језика и писма ван управних и судских поступака, др Корхецје дефинисао појам службеног језика који се користи у држави, правећидистинкцију између језика који се користи у дипломатским и другим међународнимактивностима држава.Др Корхец је подсетио да је Уставом и Законом одређено да је натериторији Републике Србије  службенијезик српски и ћирилићно писмо, а да се у деловима земље, где живи већинскинека од националних мањина, у службеној употреби је и језик те мањине. ДрКорхец је набројао најзначајнија законска и подзаконска акта у овој области укоје је сврстао и статуте Покрајине и локалних самоуправа, којима се регулишекоји су језици, поред српског, у службеној употреби. Војводина је вишејезичнатериторија, казао је др Корхец, јер се на 85 одсто простора користе језицинационалних мањина, а у 37 одсто  локалних самоуправа утврђен је неки од језикамањина као службени. У Зрењанину, Суботици и Новом Саду у службеној употреби супо три језика мањина, а у покрајинским органима пет.Др Тамаш Корхец је истакао потребу да се постојећи прописи усагласе,да се донесе нови Закон о службеној употреби језика и писма, као и да сепримени и други принцип, попут оног да се службена употреба језика и писма ускладипрема потребама и могућностима средине, што подразумева да се утврде стварнепотребе за све делове земље, јер је број мањина различит. Закључио је да немапримене закона ако нема стратегије и акционих планова који предвиђају мере иактивности за примену прописа. Држава у овој области не може да буде пасивна.Према његовим речима, акционим плановима и стратешким документима држава требада да приоритет оним активностима које дефинишу финансијска средства, тачнуорганизациону структуру и носиоце обавеза, без чега правна држава нећезаживети. Такође је важно израдити низ подзаконских аката. Принцип правнедржаве је принцип легалитета, констатовао је др Корхец, што значи да органираде по закону.