Сента/Нови Сад, 4. март -Покрајински секретар за здравство и социјалну политику доц. др Милош Лучићодржао је данас у Општој болници у Сенти конференцију за новинаре поводомдезинформација које су се појавиле у јавности након одлуке Покрајинске владе ооснивању општих болница у Сенти и Кикинди, услед поделе здравствених центара уовим градовима на опште болнице и домове здравље.- Информација да је грађанимаЧоке и Новог Кнежевца одлуком Извршног већа онемогућено да се лече у Сенти, већсу приморани да се лече у Кикинди – није тачна – рекао је Милош Лучић. Ова дезинформацијаизазвала је узнемирење у јавности у Сенти, посебно у Општој болници, али и учитавом управном округу. Не постоји разлог за узнемирење и незадовољствограђана Сенте, Аде, Чоке, Новог Кнежевца, Кањиже и Кикинде из простог разлогашто је у Војводини, у сарадњи са Покрајинским заводом за здравственоосигурање и Покрајинским секретаријатом за здравство и социјалну политику, дефинисањедан проевропски модел који функционише у свим окрузима и свим здравственимустановама. Тај модел подразумева да новац следи пацијента, а не обрнуто -нагласио је Лучић. Он је истакао да је намера Покрајинске владе, а по предлогуРадне групе за формирање плана мреже здравствених установа у Војводини, билајасна и подразумевала је да, с обзиром да у приближно сваком управном округупостоји по један здравствени центар који се дели на општу болницу и домздравља, тај здравствени центар покрива општине претежно из тог округа.
– Проблеми су се појавили већ усамом ходу. Наиме, Закон о здравственом осигурању и Закон о здравственојзаштити који је донет крајем 2005. године нажалост крајње су нефлексибилни ине подразумевају довољно реформски приступ који би олакшао свим болесницималечење у здравственим установама. Покрајина је уложила бројна примедбе на овезаконе, али ниједан од наших предлога није узет у обзир, а није ни прихваћен.Наши напори су заиста усмерени да се побољшају услови или могућност лечења,односно да лечење за све грађане Војводине и Србије буду подједнако ефикасни,доступни и економски оправдани. Да смо у Војводини у томе успели показују иследећи модели. Један од дуготрајних проблема постојао је у општини Кула, којаадминистративно припада Западнобачком округу. Грађани општине Кула су веомаблизу општој болници у Врбасу, али су морали да иду на лечење у Општу болницуу Сомбору и велико незадовољсво је дуго постојало због тога. Републички заводза здравствено осигурање је био врло нефлексибилан, али смо ми са Покрајинскимзаводом за здравствено осигурање и у договору са филијалама успели даомогућимо да се грађани Куле лече у Врбасу, који је далеко ближи. Деостановништва је ипак желео да се лечи у Сомбору. Онда смо поставили питање дали је могуће организовати модел у којем ће новац пратити пацијента. Пронашлисмо модел по којем је постало потпуно ирелевантно где ће се грађани Кулелечити, јер могу да се лече и у Врбасу и у Сомбору – рекао је Лучић. Он јенавео и пример Старе и Нове Пазове где је слична ситуација. Они су веома близубеоградским здравственим установама, али су морали да иду у Сремску Митровицу.Такође, село Кленак које само Сава дели од Шапца налазисе у Општини Рума и становништву је далеко компликованије да одлази у СремскуМитровицу или Руму и логично је било да се лече у Шапцу, што смо решили. Затоне видим никавог разлога за страх да грађани Чоке и Новог Кнежевца неће моћи дасе лече у Сенти, напротив и грађани Чоке, Новог Кнежевца, Кањиже, али иБечеја, Бачког Петровог Села, који иначе гравитирају у Сенту могу и лечиће се уСенти зато што је у Војводни направљен модус и модел по којем то може да се уради.
– Информација које су се појавилеу јавности нису коректно презентиарне и нису добронамерно изнете. Ако јењихова намера да ставарају страх код грађана онда желим јасно да поручим да јеполитика Покрајинске владе и Покрајинског секретраијата за здравствојасна, а то је да се Војводни нико несме плашити болести и немогућности лечења, а следећи ту идеју ми смо омогућилида се свако лечи тамо где му је најближе или тамо где жели. У том контексту је одлукаИзвршног већа да се обезбеди равномернадистрибуција броја пацијента у односу на капацитете болница. На тај начин смоомогућили да болнице склапају адекватне уговоре са Репубичким заводом заздваствено осигурање који ће омогућити њихово адекватно финасирање. Са другестране, улагањем у здравствене установе омогућили смо да добију нове садржајекоји ће побољшати квалитет здравствене заштите и да повећају доступност лечења. Омогућили смо дасви грађани Војводине могу да се лече тамо где желе и тамо где им је најближе.У овом тренутку грађани Чоке и Новог Кнежевца могу да се лече у Сенти, која имје најближи центар, грађани Аде и Сентеисто тако имају могућност да оду у Кикинду, али и у Суботицу, а на здравственимрадницима је да овај модел испоштују – рекао је Лучић.
На конференцији за новинаре,поред секретара Лучића, били су и председник општине Сента Атила Јухас, РадеНиколић, директор покрајинског Завода за здравствено осигурање, ГорданаЦвјетичанин директор Филијале републичког Завода за здравствено осигурање заЈужно бачки округ и Јагода Толицки директор Филијале овог Завода за Севернобанатски округ.
Раде Николић, директорпокрајинског Завода за здравствено осигурање истако је да је обим услуга заОпшту болницу у Сенту у 2007. годину у односу на претнодну годину повећан за 26одсто, а у овој години предвиђено је додатно повећање од 10,5 одсто.
/ Нови Сад, уторак, 04.03.2008