/ Нови Сад, среда, 15.11.2006

Др Тамаш Корхец разговарао са председницима националних савета

Нови Сад, 15. новембар  –  Потпредседник Извршног већа Војводине и покрајински секретар за прописе, управу и националне мањине др Тамаш Корхец разговарао је са председницима и представницима националних савета националних мањина из Војводине о сарадњи на уређењу положаја и права националних мањина у будућем Статуту АП Војводине. Представници словачког, мађарског, румунског, хрватског, буњевачког, русинског, македонског и ромског националног савета, који су учествовали у данашњем разговору, подржали  су партнерски однос, који је успостављен  у  дефинисању и разради уставних одредби којима се гарантује национална равноправност. Потпредседник Извршног већа Војводине др Тамаш Корхец је истакао да  Устав Републике Србије и међународне конвенције и стандарди представљају оквиру будућег највишег правног акта Војводине. У Статут Војводине треба уградити оно што Уставом Србије није уређено или није довољно прецизно уређено, односно разрадити одредбе Устава које дозвољавају увођење виших стандарда у овој области, који су пропуштени или недовољно прецизирани.Представници војвођанских националних савета начелно су се сложили са иницијалним предлозима за решавање различитих питања која се односе на националне мањине, почев од термина који ће се у Статуту користити за националне мањине, па до репрезентативности Скупштине АП Војводине.Било је речи о употреби термина "националне заједнице", питању њиховог појединачног набрајања, улози и положају националних савета као својеврсном органу локалне аутономије, дефинисању основних карактеристика Војводине, као средњоевропског културног и цивилизацијског простора, коју карактерише мултикултуралност, интеркултуралност и мултиконфесионалност, затим о питању конститутивности народа и националних заједница и гарантовању људских и мањинских права.Договорено је да се о овим и свим другим питањима која се односе на положај националних мањина у Војводини наставе разговори приликом даљег рада на припреми Статута АП Војводине.