Нови Сад, 19. октобар – Покрајински секретар за образовање др Золтан Јегеш, декан Природно-математичког факултета проф. др Неда Мимица Дукић и заменик градоначелника Новог Сада др Саша Игић, потписали су у Извршном већу Војводине Протокол о сарадњи у развијању и унапређивању рада младих талената. Рад ће се одвијати у Клубу математичара, који је отворен 17. октобра на Природно-математичком факултету у Новом Саду.Предавања, намењена ученицима првих и других разреда средњих школа у Војводини, држаће професори и асистенти овог факултета. Суштина иницијативе је у потреби популаризације математике путем занимљивих предавања, решавања интересантних и такмичарских задатака.
Ресорни секретар је истакао значај покретања оваквог вида сарадње високо школских институција, Града и Покрајине, како би се више учинило за унапређењу наставе у области природних наука, у овом случају математике.
– Сви смо свесни да су знања из математике основа за струковна занимања, без чега не можемо имати компаративне предности у развоју наше привреде, објаснио је др Јегеш. Поред тога што Протокол пружа врло широке могућности сарадње, попут развијања и унапређивања рада младих талената, научно-популарна предавања за ученике средњих школа, републичка и међународна такмичења ученика и студената, он омогућава да студенти учествују на трибинама на којима ће ученицима пружати она знања из математике која, из разних разлога, нису стекла у школи. Тиме се жели омогућити да ученици, уместо приватних часова, добијају институционални рад са упутствима и под контролом професора. Поновио је да математика није тешка, само је треба ваљано пренети деци. Она негује креативно размишљање и ствара одличне стручњаке. Инвестиција у знање је најисплативија – закључио је др Јегеш.
Ово је пионирска иницијатива, казала је декан ПМФ проф. др Неда Мимица Дукић, која се спроводи захваљујући активностима колега ентузијаста са Департмана за математику и информатику, који су неколико година обилазили школе у Војводини, и у директном раду са децом показали да математика може да буде врло занимљива и да не представља никакав баук. Она је истакла да је велики број ученика из Војводине, њих преко 160, који су дошли на оснивање Клуба, показало да ову иницијативу треба проширити и на друге департмане: за биологију, физику, хемију и географију. Заменик градоначелника Новог Сада др Саша Игић сложио се да се ради о квалитетној иницијативи, која од младих нараштаја ствара добре студенте и омогућава им да уђу у свет науке и пре него што почну да студирају.
/ Нови Сад, понедељак, 19.10.2009
Др Золтан Јегеш потписао Протокол о сарадњи
