/ Вршац, четвртак, 18.10.2007

Дводневни семинар о управљању отпадом

Нови Сад, 18. октобар – Покрајинскисекретаријат за архитектуру, урбанизам и градитељство, ЕнЕ центар Факултетатехничких наука Универзитета у Новом Саду, Интернационална асоцијација зачврсти отпад и Асоцијација за управљање отпадом Србије, уз подршкуМинистарства заштите животне средине Републике Србије организовали су дводневнисеминар «Савремени принципи управљања отпадом – могућности смањењабиоразградивог и пољопривредног отпада на депонијама – примењиве технологијеусловима у Војводини и Србији«.ВладимирЗеленовић, покрајински секретар за архитектуру, урбанизам и градитељство истакаоје да су за трајно и квалитетно решавање  проблема отпада потребна улагања великихфинансијских средства у наредном периоду, али да је велики проблем и недостатакзнања и недовољан број стручњака у нашој земљи који ће се бавити овомпроблематиком.- Данашњи семинар требада прошири знања наших стручњака за управљање отпадом уз примену новихтехнологија, које омогућавају смањење биоразградивог и пољопривредног отпада- нагласио је Зеленовић. – Битно је да се упознамо са регулативом Европскеуније и Србије, да се упознамо са низом позитивних примера из нашег окружења ууправљању депонијама, као и да сазнамо какви се проблеми јављају приликомпројектовања депонија.Говорећи о томе шта јесве урађено за протеклих годину дана, он је подсетио да је у Војводини усвојенаСтратегија управљања отпадом 2003. године, пре усвајања одговарајућегзакона, уз ослањање на регулативу Европске уније, а током 2005. године,средствима из Буџета АПВ, урађена је Студија о размештају регионалних депонијаи трансфер станица у АПВ. Зеленовић је оценио да је Студију квалитетно урадилоЈП Завод за урбанизам: уз поштовање преко 20 критеријума, предложене су потенцијалнемакро локација за регионалне депоније.  Наконтога приступило се усаглашавању потреба, интереса и жеља локалних самоуправа којеће гравитирати регионалним депонијама. Већ је потписано неколико уговора са општинамагде ће бити регионалне депоније. Значајно је, истакао је Зеленовић, што су унеколико општина урађени планови управљања чврстим отпадом, што је важанпоступак пре изградње регионалне депоније. Највише је урађено у општинамаИнђија, Зрењанин и Суботица. Зеленовић је навео позитиван пример из општинаСремска Митровица и Шабац које настоје да заједнички реше проблеме. Најављенесу конкретне активности у општинама Вршац и Кикинда.Секретар Зеленовић јеистакао и да ће Извршно веће Војводине наставити да помаже општинама да штобрже почну да решавају проблеме, на основу регулатива Европске уније. Помоћник министра за заштиту животне срединемр Ђорђе Јовановић нагласио је да питање заштите животне средине у Србијидобија значај који одавно има у развијеном свету.- Још 2001. године почела је израда предлога Закона о отпаду, одржана јејавна расправа и усвојене су одговарајуће примедбе и предлози. Усвајањем овог законаСрбија ће стати у ред развијених европских земаља – рекао је Јовановић.