/ Нови Сад, уторак, 21.08.2007

Ефикаснија заштита права грађана

Нови Сад,21. август – Већаефикасност у решавању проблема грађана у области остваривања заштите људскихправа је најважнији заједнички циљ у предстојећој  сарадњи институција Покрајинског омбудсманаи  Заштитника грађана Републике Србије.Ово су данас истакли  главни представниципокрајинске и републичке институције омбудсмана др Петар Теофиловић и СашаЈанковић на заједничкој конференцији за новинаре у Извршном већу АП Војводине.Обзиромда је функција заштитника грађана Републике Србије тек успостављена, заједничкаконстатација била је да ће искуства Покрајинског омбудсмана  имати значајну улогу у планирању будућихактивности  републичке канцеларије.Заштитник грађана Републике Србије Саша Јанковић посебно је истакаозадовољство што је НовиСад први градкоји је обишао у оквиру своје нове функције, као и да се данашњи сусретсастојао од размене основних информација и ближег упознавања са начином рада исарадње који очекује ове две институције. Како је Јанковић истакао још увек сутоку решавања питања техничке природе, која треба да омогуће што квалитетнијеуслове рада канцеларије републичког омбудсмана.ДрПетар Теофиловић је објаснио да су се у данашњем раззговору задржали и наразматрању начина око будућег прерасподељивања предмета код позитивнихсукоба надлежности.Наконференцији је још било речи о томе како је још увек у нашем друштвунедовољно развијена свест о значају улоге институције омбудсмана, као и онедовољној применљивости теорије у пракси, која се спотиче  о крње прописе или њихову недовољнупримену. На  конференцији је истакнуто да постоји низ нерешених и отворених питања које уразличитим областима муче наше грађане, а омбудсмани су се на интересовањепредставника медија трудили да објасне и докле сеже њихова законодавнаиницијативност. Како су истакли, најважније је када се успешно обавиподстицање надлежних органа да остваре своје обавезе. Такође, институцијаомбудсмана  може покренути и доношењезакона који треба да послуже квалитетном испуњавању обавеза, које су уинтересу грађана и њиховог остваривања основних људских права.