Picture of the authorPicture of the author
/ , недеља, 13.05.2012

Егереши и Фазекаш на отварању уметничке колоније у Старој Моравици

Читај ми

Читај ми
AA

СтараМоравица, 13. мај – Председник Скупштине АПВојводине Шандор Егереши и министар руралног развоја у Влади Мађарске др ШандорФазекаш отворили су данас у Старој Моравици уметничку колонију, Прве сусретеЈас-Куна, групе народа која је у родбинској, братској вези са Мађарима.Организатор манифестацијеје Међународна уметничка колонија "9+1", а учесници су сликари и вајари изМађарске и Војводине, који ће наредних недељу дана стварати своја дела уСтарој Моравици. Председник Скупштине АПВ истакаоје да је са великим задовољством, заједно са министром Фазекашом, прихватиопокровитељство над овом манифестацијом, која негује вредности и очувањекултура народа који су ткали историју ових простора.
– Према Кунима судбинаникада није била блага. Током своје дуге историје учествовали су у многимратовима, страдали су од болести попут куге и колере. Куни су, међутим,истрајан, упоран и вредан народ који је успео не само да опстане него и да серазвија. У Војводину, Куни су се први пут досели још 1786. године, на простореданашње Старе Моравице, Фекетића и Руменке. Њихови потомци су, уз помоћистрајности, снаге и вере, успели да до данас очувају тај део свог идентитета",рекао је Егереши.
– Данашни дан је прилика дакроз заједничку историју и сећања јачамо осећај заједништва и наде, који сезаснива на грађанским, европским и хришћанским вредностима – рекао је Егереши.
Министар Фазекаш је истакаода ће наредне године бити одржан други по реду Светски сусрет Куна, а да семање манифестације и сусрети одржавају чешће широм Војводине и Мађарске.
  Циљ оваквих сусрета, аовај у Моравици има изразити уметнички и културни карактер, јесте да сеидентитет Куна сачува од заборава, да се младима пренесу њихова историја,обичаји, култура – нагласио је Фазекаш и додао да су Куни вредан, поносан и достојанственнарод, који пуно држи до заједништва и има особеност и дугу традицију.
 У суботу, 19. маја, отвориће се изложба радованасталих у овој колонији, као и  изложба Андраша Ханђе, европски познатогуметника који се пре 100 година родио у Старој Моравици.  Откривању спомен-плоче Андрашу Ханђуприсуствоваће и његова ћерка, која живи и ради у Великој Британији.

fixed-img