Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, петак, 26.12.2008

Европа у Војводини – презентација пројеката

Читај ми

Читај ми
AA

 Нови Сад, 26. децембар – Покрајински секретаријат за регионалну и међународну сарадњу настављајући циклус «Европа у Војводини» организовао је конференцију за новинаре на којој су представљена три пројекта из општине Сомбор, финансирана од ЕУ, у оквиру Програма прекограничне сарадње Србија – Мађарска. Пројекте "Изградња модерног система образовања на ЦНЦ машинама путем прекограничне сарадње" и "Робот у настави-флексибилни производни системи" представио је директор Средње техничке школе у Сомбору Јанош Ховат, док је  о пројекту "Прекогранична сарадња у обуци спортских падобранаца" говорио управник Аеро клуба Сомбор Шил Андрија.  По речима представника секретаријата за регионалну и међународну сарадњу Митра Васиљевића овај циклус презентација ће прерасти у један пројекат, а намера је да укључи не само актере који су добили пројектно финансирање из ЕУ, већ и на све друге инситуције, НВО, фондације које раде на процесу европских интеграција и сарадње са ЕУ. Тако ће конференције за новинаре из циклуса «Европа у Војводини» убудуће бити организоване и у другим градовима и местима Војводине.
 Суштина презентација је да анимирају све локалне чиниоце да искористе средства из фондова ЕУ, нагласио је Васиљевић, те да се скрене пажња медија и свих актера у Војводини, на чињеницу да средства која додељује ЕУ нису недостижна, већ да институције које делују на локалном нивоу за њих могу аплицирати у складу са инструментима који су доступни у овом тренутку. Наиме, у ИПА фондовима је за ову и наредну годину предвиђен износ од 180 милиона евра. Корисници из Србије могу за ова средства конкурисати у оквиру програма прекограничне сарадње, за које је издвојено 15 милона евра, а остатак новца је предвиђен за већа улагања, као што је реформа државне управе, казао је Васиљевић. За Војводину су најинтересантнија средства која се могу користити прекогранично, јер се ови пројекти дају конкретне резултате на микро нивоу и могу да утичу на квалитет живота локалног становништва, сматра Васиљевић.  
 Што се тиче предфинансирања пројеката Васиљевић је објаснио да већину њих кандидати сами финансирају, пошто је укинута досадашња пракса да се пројекти прекограничне сарадње са Мађарском и Румунијом финасирају унапред. 
 – Постоји могућност да држава помогне потенцијалним кандидатима тако што ће издвојити средства из буџета, као и могућност да се кандидати обрате комерцијалним банкама, односно да буде оформљен фонд или агенција који би обезбедили предфинансирање пројеката. Највероватније је комбиновање свих ових начина, оценио је Васиљевић.
 Јанош Хорват, представљајући пројекат Средње техничке школе у Сомбору, изразио је задовољство што су оба њихова пројекта прошла на конкурсима ЕУ. Навео је да је вредност првог пројекта износи 87.628 евра, а другог 61.080 евра.
 – Имплементацијом пројеката школа је обезбедила опрему за дидактичке ЦНЦ машине: један струг, глодалицу и 12 тренажера. Обезбеђени су и едукација наставника, доквалификација запослених, као и преквалификација незапослених лица, и побољшано је образовање редовних ученика. Новом, модерном технологијом, ученици помоћу рачунара управљају машином, стругом и глодалицом, чиме се процес производње аутоматизује, објаснио је Хорват и додао да робот служи да би сировину стављао у машину. Сарадња са сродном школом у Баји одвијала се тако што су ученици из Сомбора, током узвратне посете, могли да науче и како изгледа примена ЦНЦ технологије у производњи, јер се она у њиховој школи у Сомбору корисити искључиво у дидактичке сврхе.
 Пројекат АК Сомбор вредан 17.739 евра, спада у програме мале вредности, казао је Шил Андрија. Пет процената сопствених средства, која Аеро клуб, као непрофитна спортска организација, није могао да обезбеди, добијена су из буџета општине Сомбор. Пројектом је развијена прекогранична сарадњу са Аеро клубом у Сегедину и омогућена обука инструктора и наставника падобранства. Најважније је то што је, набавком модерне падобранске опреме, повећана безбедност падобранаца и сигурност падобранских скокова и уведен модеран систем њихове обуке. захваљујући томе двадесет кандидата, старости од 16 до 30 година, похађало је падобранску обуку у Сегедину.       

fixed-img