/ Нови Сад, петак, 20.07.2007

Формирано Координационо тело за спроводјење мера у области рада

Нови Сад, 20. јул – У Покрајинскомсекретаријату за рад, запошљавање и равноправност полова одржан је састанакна коме је формирано Координационо тело Покрајинског социјално-економскогсавета за спровођење мера и праћење ситуације у области рада проузрокованихестремно високим  температурама.Координационо тело чине социјалнипартнери у АП Војводини – представници Покрајинског секретаријата за рад,запошљавање и равноправност полова, Уније послодаваца Војводине, Савезасамосталних синдиката Војводине и УГС "Независност".Координационо тело подржало је препоруку Секретаријата у вези сапредузимањем мера за заштиту здравља услед екстремно високих температура. Премаовој препоруци апелује се да послодавци, ради заштите здравља запослених,предузму следеће мере:1.     да сва лица који су хроничниболесници и која поседују лекарско уверење о штетности излагања високимтемпературама ослободе рада у временском периоду од 11-16 часова, уз могућностнадокнаде рада у другом временском термину;2.     да, посебно у областиграђевинарства, ливиницама и на радним местима под посебно тешким условимарада, предвиде прерасподелу радног времена која ће омогућити прекид рада иликраћи боравак појединаца на екстремно високим температурама;3.     да, у складу са прописима,упуте на годишњи одмор запослене који нусу неопходни за процес рада или 4.     да уведу скраћено радно време.Социјални партнери су такође, заузели став да је, с обзиром да у РепублициСрбији  не постоји законска регулативакоја уређује рад у условима екстремно високих температура, социјални дијалог идоговарање синдиката и послодаваца једини ефикасан начин за решавање проблемакоје узрокују екстремно високе температуре.1. Унија послодаваца Војводине препоручиће својим члановима послодавцимада, у договору са синдикатима,  у потпуностипримене препоруку Покрајинског секретаријата за рад, запошљавање иравноправност полова.2. Синдикати ће се залагати да запослени у овој ситуацији не инсистирају нанадокнадама за рад ноћу, прековремени или сменски рад, јер ће такав систем радабити примењиван само у условима екстремно високих темпрература у циљу заштитездравља запослених.3. У циљу омогућавања спровођења препоруке Покрајински секретаријат зарад, запошљавање и равноправност полова ће о ставовима Координационог телаПСЕС-а обавестити Инспекције рада на територији АП Војводине.Примена ових мера предложених препоруком спроводиће се само у условимаекстремно високих температура, односно до стабилизације временских услова. Опрестанку примене Координационо тело ПСЕС-а издаће званично обавештење.

Покрајински секретаријат за рад,запошљавање и равноправност полова ће обезбедити правну помоћ свимпослодавцима и запосленима у спровођењу Препорука. Бројеви телефона за сва  додатна обавештења су  021/487-4610 (радним даном од 08,00-16,00),062/8534003 (свих 24 сата и викендом).