/ Нови Сад, четвртак, 15.11.2007

Фрушка гора у мрежи европских и светских геопаркова

Нови Сад, 15. новембар – Покрајински секретаријат заенергетику и минералне сировине у сарадњи са Министарством заштите животнесредине, Заводом за заштиту природе Србије и Националним парком Фрушка гора,припрема номинацију Фрушке горе за укључивање у мрежу европских и светскихгеопаркова.Тим поводом, покрајински секретар за енергетику иминералне сировине Драган Сурдучки и председник општине Ириг др РадованЕрцеговац, потписали су данас у Извршном већу АП Војводине уговор о доделисредстава остварених из прихода од приватизације у 2007. години. Планиранасредства од 8,5 милиона динара, намењена су изради и реализацији "Пројектауређења објеката геонаслеђа Фрушке горе и Музеја рударства у Врднику".Ресорни секретар Драган Сурдучки рекао је да су средстванамењена за реализацију овог пројекта добијена ребалансом буџета АП Војводинеза 2007. годину из приватизационих токова, намерно упућена у општину Ириг, којаима све потенцијале за његово успешно спровођење.Током 2005. и 2006. године завршена су сва потребнатеренска и студијска истраживања и утврђено је да Фрушка гора испуњава свепрописане услове за номинацију.Оно што је неопходно учинити јесте уређење свихобјеката геонаслеђа, као и рудничку колонију у Врднику у чијем склопу би сеналазио музеј рударства.На свечаности поводом потписивања овог уговора,истакнуто је да су ово прва значајна средства намењена за заштиту геонаслеђа.Основни циљ је да се Фрушкагора укључи у европску мрежу геопаркова, у којој се тренутно налази 15 земаљаса укупно 32 геопарка.Следећа степеница је укључивање Фрушке горе у глобалнусветску мрежу геопаркова.Тај статус, подручју које је постало члан, доносивелике могућности за развој привреде кроз геотуризам, али доноси и обавезуњегове боље заштите и поштовање европских стандарда.Према речима председникаопштине Ириг др Радована Ерцеговца, Општина има потенцијала за овакав подухвати спремно преузима одговорност за његову реализацију.