Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, понедељак, 25.11.2024

Гојковићева: Пре 106 година досањан је велики сан, остварен идеал слободе и победа духа заједништва и јединства српског народа

Читај ми

Читај ми
AA

„Пре тачно 106 година, досањан је велики сан, остварен идеал слободе и победа духа заједништва и јединства српског народа. Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи, одржана у Новом Саду 25. новембра 1918. године, која је прогласила присаједињење Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији, а Сремци су ту исту одлуку донели дан раније у Руми, врхунац је дуге борбе српског народа за његово ослобођење и уједињење“, изјавила је председница Покрајинске владе Маја Гојковић на обележавању 106 година од присаједињења Баната, Бачке и Барање и Срема Краљевини Србији.

Гојковићева је истакла да је и у време борбе за њено освајање, баш као и данас када имамо историјски стабилну државу у свим њеним сегментима – слобода била и остала подједнако важна.

„И то не само ради јачања наше државе и друштва, изградњу и очување националног идентитета, већ и као неодвојиви део личног интегритета сваког појединца, по чему смо, верујем, јединствени у свету“, истакла је председница Покрајинске владе.

Према њеним речима, обавеза свих нас који желимо добро својој држави и њеним грађанима је да следимо дела славних предака, те да су неговање културе сећања и очување традиције, важни предуслови за стабилну данашњицу и извесну сутрашњицу.

„Само народи који сваком новом генерацијом изнова уче од својих великана и поштују њихову духовну заоставштину, имају се чему надати у будућности, поготово у бурним историјским временима, каква су најчешће и била на овим просторима и каква су, на крају крајева, и ова у којима живимо у данашњем свету“, истакла је председница Гојковић.

Овом приликом, председница Гојковић уручила је највише признање АП Војводине – Награду „Михајло Пупин“ као и покрајинска признања овогодишњим добитницима у областима привреде, културе, образовања, спорта и равноправности полова.

Добитник Награде „Михајло Пупин“ је проф. др Александар Анђелковић, доктор наука у области машинског инжењерства, који се на свечаности обратио у име овогодишњих лауреата, захваливши Покрајинској влади на признању и поручивши да ће то бити подстрек за његов даљи рад.

Анђелковић је препознат као један од водећих стручњака у области машинске енергетике од стране међународних финансијских и других институција.

Добитница покрајинског признања у области спорта „Момчило Тапавица“ је Борислава Перић Ранковић, српска стонотенисерка и параоломпијка, а 2015. године је проглашена за најбољу спортисткињу на планети у категорији стонотенисерки са инвалидитетом.

Хроничар и публициста Душан Дејанац добитник је покрајинског признања у области културе „Ференц Фехер“. Истиче се његов немерљив допринос у одржању културног и националног идентитета Срба у Румунији.

Признање у области равноправности полова „Милица Томић“ је Светлана Марковић, оснивач Удружења жена „Свилен конац-Обровац“, које се бави организацијом радионица практичних знања, а активно учествује и у низу других пројеката који подразумевају јачање женског предузетништва.

Професор српског језика и књижевности у Гимназији и економској школи „Јован Јовановић Змај“ из Оџака Слађана Бодирога је добитница покрајинског признања у области образовања „Ђорђе Натошевић“.

Добитник је Дипломе коју додељује Министарство просвете Републике Србије, Друштво за Српски језик и књижевност Србије и Задужбина Доситеј Обрадовићу у школској 2023/2024. години.

Овогодишњи добитник покрајинског признања у области привреде „Лазар Дунђерски“ је компанија „Шидпројект“ ДОО Шид. Њихова друштвена одговорност огледа се у подршци младим талентима кроз стипендирање током школовања, а значајна су улагања и у хуманитарне сврхе.

fixed-img