/ Нови Сад, среда, 30.05.2007

Информација о локацијама за изградњу објеката мале привреде на територији АП Војводине

Нови Сад, 30. мај– На седници од 21. марта 2007. године, Извршно веће Војводине усвојило јеИнформацију о локацијама за изградњу објеката мале привреде на територији АПВојводине, коју је припремио Покрајински секретаријат за архитектуру, урбанизами градитељство. Комплетан текст Информације са табелама локација може сепреузети овде…
Информацијао локацијама за изградњу објеката мале привреде је израђена на основу податакаприбављених од општина са територије АП Војводине, према упитнику који је достављен свим општинама током августа исептембра 2006. године, априкупљени подаци су обрађени иприказани табеларно у прилогу Информације.Под објектима "мале привреде" подразумевају се радње иортачке радње које оснивају, под условима прописаним законом, физичка лица -приватни предузетници ради стицања добити од обављања самосталне делатности(делатности утврђене савезним прописима о класификацији делатности, уметнички истари занати и послови домаће радиности). Поједине општине су уз ове локациједоставиле и локације за индустријске и стамбене зоне, тако да су и ти подациунети у табеле.Ради сагледавања могућности за улагања у изградњуобјеката мале привреде прикупљени су подаци од општина на територији Покрајинео локацијама и површини слободних парцела, комуналној опремљеностипотенцијалних локација и одлукама о грађевинском земљишту, односно о томе дали су прописи који се односе на грађевинско земљиште усаглашени са законом.Информација такође садржи и податке на основу којих потенцијални инвеститори -корисници ове информације могу успоставити непосредан контакт са стручномслужбом у свакој општини.  Информација је израђена са циљем да буде показатељпотенцијалним инвеститорима где се могу градити и какви објекати мале привреде  на територији АП Војводине, каква су улагањапотребна за могућу градњу са становишта испуњења предуслова за таквуизградњу (доношење урбанистичких планова којима су одређене локације за таквеобјекте, комунална опремљеност простора и сл.), као и са становишта правногрежима коришћења грађевинског земљишта (усклађеност са законом општинскихпрописа којима је регулисан начин и поступак доделе грађевинског земљишта накоришћење).Поред наведеног, Информација показује и ажурност општина на усаглашавању одлука ограђевинском земљишту са одредбама Закона о планирању и изградњи ("Сл.гласник РС", број 47/2003 и 34/2006) којима се уређују питања одвајањајавног земљишта од осталог, депоседирања корисника земљишта које јепредвиђено као јавно, критеријума, мерила, висине, начина и рокова плаћањанакнаде за коришћење грађевинског земљишта, начина и поступка доделеземљишта на коришћење ради изградње објеката, као и ради легализације. Такође, Информација може бити основ и засагледавање потреба и могућности за ангажовање финансијских средстава запомоћ општинама за израду урбанистичких планова којима би се створили неопходниуслови за таква улагања и за сагледавање приоритета тих потреба.