/ Нови Сад, среда, 06.06.2007

Иницијатива за ратификацију Конвенције 183 и Препоруке Р 191 о заштити материнства

Нови Сад, 30. мај – У СкупштиниВојводине, одржана је конференција под називом “Иницијатива за ратификацију Конвенције 183 и Препоруке Р 191 о заштитиматеринства&рдqуо; у организацији Секције жена Уједињеног гранског синдикатаНезависност и већа Самосталног синдиката Србије, уз подршку швајцарскеОрганизације за помоћ свету рада.Покрајински секретар зарад, запошљавање и равноправност полова Снежана Лакићевић Стојачић истакла једа је што пре потребно усвојити нове законе у области родне равноправности,заштите материнства и за спречавање дискриминације. Покрајински секретаријатза рад, запошљавање и равоправност полова припремио је Предлог Закона оравноправности полова који је тренутно у скупштинској процедури у покрајинскомпарламенту, након чега ће Скупштина Војводине, као овлашћени предлагач, предлогупутити у републичку Скупштину. Потребно је обезбедити много већи степензаконске сигурности, заштите и бриге о породици и усвојити нова решења која ћеспречити дискриминацију и неравноправност жена, било да се ради о заштити нарадном месту и материнским правима или спречавању условљавања жена призапошљавању, или коришћењу породиљског одсуства.СнежанаЛакићевић-Стојачић подсетила је да је Покрајински секретаријат једина институцијакоја у свом имену има истакнут појам равноправности полова, као и покрајинскиСавет за равноправност полова. Обе установе наставиће са подршком процесуедукације у области родне равноправности, спречавању дискриминације, заштити иафирмацији породице и њених права. Деца немају само мајку, већ и другогродитеља, а убудуће морају уживати и много бољу подршку државе и њенихинституција јер 52 процента становника Србије су жене, рекла је покрајинскисекретар за рад, запошљавање и равноправност полова.Конвенцију о заштитиматеринства, под ознаком Ц 183, донела је још 1952. године Генералнаконференција Међународне организације. Конвенција је године 2000. ревидиранаусвајањем Препоруке Р 191, коју све чланице Међународне организације рада,укључујући и Србију, имају обавезу да усвоје и примењују. Конвенција садржинеколико поглавља која су веома значајна за заштиту жена и материнства, билода се ради о области радног права или спречавању диксриминације на основупола, тако да би њихово усвајање било веома значајно и знатно би допринелосигурности запослених жена, али и породица јер савремена решења оба родитељаравноправно третирају  када је реч о правима жене и уклањању полнедискриминације.Препоруку за усвајањеКонвенције и Препоруке парламентима у рагиону југоисточне Европе дала јеКонференција о заштити материнства одржана 2006. године у Тирани, подпокровитељством Међународне конфедерације слободних синдиката и међународнеорганизације рада. У закључцима ове конференције још једном је потврђеначињеница, коју су изнели и учесници дањашње седнице, да рођење детета нијесамо одговорност мајке, већ и друштва и друштвених установа.