Нови Сад,22. јануар – У наставку пројекта "Европа у Војводини" Покрајинског секретаријатаза регионалну и међународну сарадњу, на данашњој конференцији за новинаре у Извршномвећу Војводине, представљена су мађарска искуства у формирању непрофитнеразвојне агенције ЕГТЦ Истер Гранум. Конференцији су присуствовали ВладимирПандуров, заменик ресорног секретара и Очкаи чула, представник ангенције ЕГТЦ ИстерГранум.Данашња презентација имала је нешто другачији карактер од досадашњих пошто је први пут, уместо пројекта, представљен нови инструмент ЕУ, који би могао отворити врата структурних фондова Србији и пре њеног учлањења у ЕУ. Владимир Пандуров је, говорећи о значају овог новог европског инструмента, нагласио да је ЕГТЦ (Европско удружење за територијалну сарадњу) подразумева такву територијалну сарадњу која би омогућила да региони из Мађарске, Румуније и Војводине формирају ЕГТЦ регион, којим би се могло аплицирати у структурне фондове и пре учлањења Србије у ЕУ.
– Данашњи састанак је практично реализација једног од закључака из Протокола са 3. заседања заједничке Комисије за економску сарадњу Србије и Мађарске, одржане половином децембра прошле године, казао је Пандуров и прецизирао да је у оквиру групе која се бавила регионалном и прекограничном сарадњом наведена и ставка да ће Србија и Мађарска испитати могућности за отварање ЕГТЦ, те да ће мађарска искуства бити пренета у Војводину и Србију. Такође је навео и да ће Покрајински секретаријат за регионалну и међурегионалну сарадњу, након усвајања покрајинског Статута у Скупштини Србије, покренути иницијативу да се у Скупштини АПВ изгласа одлука о формирању ЕГТЦ, након чега ће се кренути у оперативно формирање структура наопходних за овакав механизам.
– Желимо да постигнемо да се Војводини отвори још једна група фондова којима се могу подносити пројекти преко којих можемо решавати неке значајније инфраструктурне, прекограничне и инвестиционе проблеме, које не можемо решавати фондовима који тренутно стоје на располагању организацијама из Србије – објаснио је Пандуров.
Очкаи чула представио је позитвна искуства првог ЕГТЦ механизма који је у Мађарској уведен у граду Естергону, у близини мађарско – словачке границе. Он је навео и да се, у наредном периоду, очекује делимична трансформација Еврорегиона ДКМТ у ЕГТЦ регион. Према речима директора Окаи чуле, ЕУ све више средстава издваја за регионе који нису у њеном централном делу, како би се подједнако развијали. Средства се посебно намењена за прекограничну сарадњу и финансирање региона у Мађарској и Румунији, док Србија та средства може да корисити преко ИПА фондова. Окаи је навео неке од значајнијих институција ЕГТЦ, као што су заједничка туристичка агенција, болница, агенција за енергетику, предузеће за транспорт, агенција за комуникацију. Такође је битан и Фонд солидарности, који формиран од један посто средства из пореза, а 2007. године располагао је са 16 милиона евра. Од тих средстава највише је дато сиромашним насељима која су учлањена у ЕТГЦ.
Према речима Окаиа постоје нова правила која владају у оквиру прекограничне сарадње. Наиме, прихватљиви су само заједнички пројекти земаља и то на прекограничној основи, који се заснивају на принципу водећег партнера. Чланови могу бити државе чланице ЕУ, регионална и локална власт.
/ Нови Сад, четвртак, 22.01.2009
Искуства мађарске непрофитне агенције ЕГТЦ Истер Гранум
