Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, четвртак, 22.01.2009

Искуства мађарске непрофитне агенције ЕГТЦ Истер Гранум

22012008_pres_ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад,22. јануар – У наставку пројекта "Европа у Војводини" Покрајинског секретаријатаза регионалну и међународну сарадњу, на данашњој конференцији за новинаре у Извршномвећу Војводине, представљена су мађарска искуства у формирању непрофитнеразвојне агенције ЕГТЦ Истер Гранум. Конференцији су присуствовали ВладимирПандуров, заменик ресорног секретара и Очкаи чула, представник ангенције ЕГТЦ ИстерГранум.Данашња презентација имала је нешто другачији карактер од досадашњих пошто је први пут, уместо пројекта, представљен нови инструмент ЕУ, који би могао отворити врата структурних фондова Србији и пре њеног учлањења у ЕУ. Владимир Пандуров је, говорећи о значају овог новог европског инструмента, нагласио да је ЕГТЦ (Европско удружење за територијалну сарадњу) подразумева такву територијалну сарадњу која би омогућила да региони из Мађарске, Румуније и Војводине формирају ЕГТЦ регион, којим би се могло аплицирати у структурне фондове и пре учлањења Србије у ЕУ.
– Данашњи састанак је практично реализација једног од закључака из Протокола са 3. заседања заједничке Комисије за економску сарадњу Србије и Мађарске, одржане половином децембра прошле године, казао је Пандуров и прецизирао да је у оквиру групе која се бавила регионалном и прекограничном сарадњом наведена и ставка да ће Србија и Мађарска испитати могућности за отварање ЕГТЦ, те да ће мађарска искуства бити пренета у Војводину и Србију. Такође је навео и да ће Покрајински секретаријат за регионалну и међурегионалну сарадњу, након усвајања покрајинског Статута у Скупштини Србије, покренути иницијативу да се у Скупштини АПВ изгласа одлука о формирању ЕГТЦ, након чега ће се кренути у оперативно формирање структура наопходних за овакав механизам.
– Желимо да постигнемо да се Војводини отвори још једна група фондова којима се могу подносити пројекти преко којих можемо решавати неке значајније инфраструктурне, прекограничне и инвестиционе проблеме, које не можемо решавати фондовима који тренутно стоје на располагању организацијама из Србије – објаснио је Пандуров.
Очкаи чула представио је позитвна искуства првог ЕГТЦ механизма који је у Мађарској уведен  у граду Естергону, у близини мађарско – словачке границе. Он је навео и да се, у наредном периоду, очекује делимична трансформација Еврорегиона ДКМТ у ЕГТЦ регион. Према речима директора Окаи чуле, ЕУ све више средстава издваја за регионе који нису у њеном централном делу, како би се подједнако развијали. Средства се посебно намењена за прекограничну сарадњу и финансирање региона у Мађарској и Румунији, док Србија та средства може да корисити преко ИПА фондова. Окаи је навео неке од значајнијих институција ЕГТЦ, као што су заједничка туристичка агенција, болница, агенција за енергетику, предузеће за транспорт, агенција за комуникацију. Такође је битан и Фонд солидарности, који формиран од један посто средства из пореза, а 2007. године располагао је са 16 милиона евра. Од тих средстава највише је дато сиромашним насељима која су учлањена у ЕТГЦ.
 Према речима Окаиа постоје нова правила која владају у оквиру прекограничне сарадње. Наиме, прихватљиви су само заједнички пројекти земаља и то на прекограничној основи, који се заснивају на принципу водећег партнера. Чланови могу бити државе чланице ЕУ, регионална и локална власт.

fixed-img