Нови Сад/Селенча, 26. септембра – Потпредседник Извршног већа АП Војводине и покрајински секретар за привреду Иштван Пастор данас је свечано отворио други по реду Међународни симпозијум «Здраво-Органик» у Селенчи.Симпозијум, који је окупио велики број научника и професора из Аустрије, Словачке, Хрватске и наше земље, у наредна три дана бавиће се условима и методама у примени технологије у процесу органске производње поврћа и воћа. Организатор симпозијума је Фабрика «Здраво- органик» из Селенче, а подршку су дали и Извршно веће АП Војводине. Осим научног скупа, одржаће се још две манифестације, једна је везана за изложбу органског воћа и поврћа домаћих произвођача, а други је везан за дегустацију разних домаћих јела.
Поздрављајући госте и домаћине великог научног скупа, потпредседник Пастор је рекао да се овај сазив Извршног већа Војводине залаже за децентрализацију власти, у оном смислу колико је то могуће, јер сматрамо да локална заједница треба сама да управља својим развојем и да осмисли стратегију развоја. Скептици мисле да то није добро, наставио је потпедседник Иштван Пастор, додајући да им онда кажем да треба да дођу у Селенчу, па да се сами увере да је то могуће. Амбициозност, марљивост и вредноћа су одлике овог села, које има снагу да организује овако велики скуп, који је окупио бројне умне људе.
Кажу да је Војводина житница и да као таква може да нахрани бар пола Европе и ја сам сигуран да је то тако- рекао је потпредседник Пастор.
– Оно што морамо да урадимо, да бисмо могли ту Европу да нахранимо је да се мењамо онако како се и сав свет мења, а он иде у правцу неговања органске исхране и здравог живота- Зато морам да кажем, да ће не само покрајински секретаријати, већ и цело Извршно веће АП Војводине дати подршку даљем развоју не само Селенче, већ и свих других војвођанских села, уколико оно има визионарски пројекат, идеју за развој и услове за конкурентску утакмицу – изјавио је на крају свечаног отварања семинара потпредседник Иштван Пастор. Декан Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду проф. др Милан Крајиновић је изјавио да су његове колеге препознале значај оваквих семинара, јер 21. век је век изазова када је у питању органска храна и обновљиви извори енергије. Зато, наш факултет сваке године на ову тему изради око 30 до 40 пројеката, који имају међународни значај, а овај семинар који је окупио бројне стручњаке и изван наших граница је само доказ добре сарадње и доброг научног рада.
/ Нови Сад, петак, 26.09.2008