Нови Сад, 29. септембар – У организацијиКанцеларије за европске послове, одржана је Завршна конференција партнерства српскихкластера и италијанских индустирјских удружења. Скуп је отворио др БојанПајтић, председник Извршног већа АП Војводине. Програм је проистекао избилатералне сарадње италијанског Министарства економског развоја – Одељење заполитике развоја и кохезије (ДПС) и Министарства економије и регионалногразвоја (МЕРР). Пројекат ГИФИП (Интегрисано управљање ланцима производнихпредузећа) омогућио је развој конкурентности српских предузећа удружених усекторске кластере. Председник др Пајтић нагласио је важност сарадњеса италијанским привредницима, који су током две године обучавали наше привреднике како треба да се организују, примењујуевропске стандарде, и како да њихова производња буде компатибилна сапривредом у Италији и другим земљама западне Европе. Према речима др Пајтића, Војводинаје регија која има најбржи и најинтензивнији економски развој, али и регијакоја предњачи у регионалној сарадњи.- Желимо да наставимо праксу која омогућаваповезивање наших привредника са привредницима из Италије, која је један однаших најважнијих спољнотрговинских партнера, која подразумева размену не самороба и услуга, него и ствара предусловеза инвестрање у нашој земљи – казао је др Пајтић.
Он је подсетио да је пореска политика у Србијивеома повољна за стране улагаче, у поређењу са другим земљам у региону,да имамо бројну квалификовану радну снагу.Председник Војвођанске владе истакао је и да наша земља све више улаже уинфраструктуру и ствара стандарде који одговарају потребама странихинвеститора. Због тога је Војводина најинтересантније инвестиционо подручје уовом делу Европе, о чему сведоче бројни страни инвеститори који су дошли овде иостали, рекао је др Пајтић. Зорица Марић, начелница Оделења за политикукластера из Министардства за економију ирегионални развој, говорила је о значају примене кластера. Кластерипретпостављају организовани напор да се од постојеће групе предузећа направинова, динамична, конкурентска, јака грана која може да направи производе веће додатневредности и која може да конкурише на домаћем и на страном тржишту. НачелницаМарић је истакла да је циљ, којем наша привреда треба да тежи, производњакоја има већу додатну вредност и додала да је подстицај развоја кластера,обухватањем свих који могу да помогну конкурентност неке гране, начин на који се јача иновативност и смањујупрепреке за повећање продуктивности неког сектора. Зорица Марић је истакла иважност сарадње јавног и приватног сектора у развоју кластера, не само крозпочетне мале пројекте, већ и оне где су потребна знатно већа улагања.
Представници италијанских регија изразили суочекивања да ће успешна сарадња бити настављена и убудуће. На то је посебноуказао директор Пројекта ГИФИП Уго Поли, који је најавио нови велики пројекатпод називом «Успостаљање кластера на подунавском и јадранском подручју» којиби требало да обједини партнере из Италије, Совеније, Хрватске, Мађарске, ЦенеГоре и Србије. Према његовим речима, пројекат има за циљ да побољша процесекономске интеграције између ланаца производних предузећа који делују унајзначајнијим индустријским секторима у овом делу Европе. Италијански партнери истичу да су за сарадњупосебно погодни пољопривредно прехранбена индустрија, агротуризам, секторпрераде дрвета и производње намештаја, мереталопрерађивачки сектор, гајење ипроизводња цвећа.
/ Нови Сад, понедељак, 29.09.2008