/ Нови Сад, уторак, 10.07.2007

Изјава председника ИВВ о сусретима у Словенији

Љубљана/Нови Сад, 10. јул – У разговору са министром пољопривредеу Влади Словеније договорили смо се да ће Извршно веће Војводине и Министарствопољопривреде Словеније помоћи наступ наших произвођача, пре свега из аграрногсектора, на сајмовима у Горњој Радгоњи и Цељу, а и подржати наступсловеначких произвођача на Пољопривредном сајму у Новом Саду.  Министарство пољопривреде Словеније спремно је да пружи подршку Извршномвећу Војводине у читавом низу пројеката који се односе на усавршавањесаветодавних пољопривредних служби. Спремно је, такође, да заједнички саинституцијама покрајинске владе конкурише пред фондовима ЕУ. Понуђена нам јепомоћ у хармонизацији наших прописа са прописима ЕУ. Та хармонизација изузетноје значајна, јер данас Војводина и Србија не користе све капацитете којимарасполажу да би повећали ниво извоза својих производа. Примера ради, од квоте10 хиљада тона меса коју би могли да извозиму у ЕУ, користимо само 20-такпроцената од те могућности, због тога што постоји вакцинација од свињске куге или постоји неки други формалниразлог који наш извоз и наше производе чини неприхватљивим, јер нису у складуса стандардима које захтева ЕУ.Помоћ Словеније је необичноважна и због тога што ће Словенија у првој половини следеће године председаватиЕУ тако да европски пројекти Извршног већа Војводине и сарадња коју будемоимали са словеначким институцијама добиће пажњу европских институција, односно моћи ће да остваре средстваиз Европе.Данас смо посетили иМинистарство привреде Словеније у коме смо са државним секретаром договорили даће Извршно веће Војводине давати правну логистику свим оним предузећимаинвеститорима из Словеније који желе да уложе у нашу Покрајину. Ми смо спремни да своје капацитете подредимо ониминвеститорима који желе да на територији наше Покрајине оснују своје компаније.У току прошле године, словеначки инвеститори су инвестирали 236 милиона евра унаше подручје. Робна, односно спољнотрговинска размена између Војводине иСловеније је све већа, тако да смо у току прошле године извезли у Словенијупроизводе у вредности од  82 милионаевра, а из Словеније увезли производе у вредности од 71 милиона евра. Постојисуфицит који указује на то да је сарадња потребна  и да је могуће унапређивати овај ниво  размене и привредне сарадње који садапостоји. Оно што смо још договорили у Министарству привреде јесте заједничкинапор да се инвеститори из наше земље упознају са привредним потенцијалимаСловеније, да им се отворе могућности да улажу у Словенији, јер је данасдраматична диспропорција оних предузећа из Словеније која улажу у Србију, којихима преко 400, и наших компанија у Словенији, којих има свега две. Тадиспропорција изузетно је велика, за њу не постоји реално оправдање. Двеадминистрације ће предузети напоре да кроз довођење словеначких инвеститора инаших инвеститора у Словенију и кроз пружање информативне и логистичке подршкету структуру побољшамо, односно да и нашим инвеститорима отворимо врата дословеначког тржишта и  могућност да улажуу овој држави.