/ Нови Сад, четвртак, 27.09.2007

Јача сарадња Војводина и регије из Шведске

Нови Сад, 27. септембар –  Председник Извршног већа АП Војводине мрБојан Пајтић примио је Брацу Калајџића, представника шведске регије Халанд,поводом отварања шведског Центра за едукацију за потребе младих, незапосленихи лица са инвалидитетом у Новом Саду. Састанку је присуствовао директорКанцеларије за европске послове Предраг Новиков.Председник ИВВ мр Пајтић захвалио се нахуманитарној помоћи Војводини, коју су током прошле године упутили гости изШведске. Достављено је 20 тона инвалидских помагала која су расподељенакорисницима преко удружења и организација лица са инвалидитетом. Мр Пајтић јекао о веома важној, говорио о подршци Халанда, одакле су за основне школе уИнђији и Иригу обезбеђени компјутери и обука, уз узајамне посете учитеља и ђакаиз Војводине и Шведске. Он је поздравио формирање Центра за едукацију у НовомСаду и његово опремање од стране шведских партнера, што представља сјајанпример добре сарадње дијаспоре са матицом и одражава традиционалнопријатељство шведског народа и државе.Говорећи о спремности Војводине за сарадњу сасвим регионима у Европи, без обзира на удаљеност, мр Пајтић је истакао да јесарадња са регионима у Шведској занимљива, не само због традиционално добриходноса наших земаља, већ је важна и због потребе повећања привредне сарадње.- Веома је мали број фирми присутан на нашемтржишту, посебно када се зна колика је економска снага Шведске, као и колике сумогућности које за улагања пружа Србија и Војводина. Развој привреде,привлачење инвестиција и отварање нових радних  места су приоритети у раду Војвођанске владе.Војвођанска регија је простор у који се највише исплати улагати због њеногдинамичног развоја. За само годину дана стопа незапослености смањена је за 15посто. Желимо да наставимо амбициозан развој, да упознамо стране инвеститоре сапредностима које имамо, као што су пореске стопе, цена земљишта и радне снаге,али и потписани споразуми о слободној трговини са Русијом и околним земљама -објаснио је мр Пајтић.Брацо Калајџића, представник шведске регијеХаланд изразио је задовољство што ће се досадашња сарадња са школама и кроз хуманитарнупомоћ, проширити на економски план, истакавши да ће на отварању Центра заедукацију у Новом Саду бити присутни и бројни привредници из различитихшведских регија.