Београд/Нови Сад, 19. јули – Приватизација локалних електронских медија чији је власник или оснивач држава мора бити завршена, а истовремено неопходно је омогућити развој објективног и независног новинарства. Крајњи рок за приватизацију је 31. децембар, а у овај процес ушло се са циљем да се укине директно финасирање медија из државног буџета, при чему би приватизацијом могли да буду угрожени медији на језицима националних мањина, истакнуто је на јавној расправи коју је организовало Министарство културе.Према речима министара културе Војислава Брајовића ресорно министраство предложиће решења како би се у потпуности поштовало право мањина на информисање на сопственом језику.
– Локални медији суочавају се са бројним проблемима и свесни смо да програми на језицима мањина могу да буду угрожени приватизацијом. Србија је земља која тежи чланству у Европску унију и земља која поштује европске стандарде – рекао је министар Брајовић.
Покрајински секретар за информације Милорад Ђурић нагласио је да медији морају да се одвоје од државне контроле која је највећи непријатељ независног новинарства.
– Проблем у приватизацији електронских медија је како у локалним срединама обезбедити проток информација од јавног интереса када постоје само комерцијални емитери. С друге стране проблем је како омогућити мањинама да остваре право да буду информисани на свом језику јер је питање да ли ће комерцијлани медији наћи интерес да имају вишејезичне програме – рекао је Милорад Ђурић. Према Ђурићевим речима могућа решења су измена Закона о радиодифузији и формирање локалних јавних сервиса, или оснивање фондова којима би држава из буџета омогућила одржавање мултиетничности програма у комерцијалним телевизијама. Ђурић је такође подсетио да је 2004. године војвођанска Скупштина пренела оснивачка прва листова на језицима националних мањина на националне савете, али да је задржано финасирање у виду дотација, јер већина ових листова не би могла самостално да функционише. Он је додао да би се ово искуство могло применити и код приватизације електронских медија на језицима националних мањина.
Расправи је присуствовао и заменик шефа Мисије ОЕБС-а у Србији Ентони Пахигијан који је рекао да би Србија, када је реч о приватизацији локалних медија, могла да преузме лидерску позицију у региону. – Ниједна земља у региону није до краја решила овај проблем. Србија би могла да буде прва и у региону би могао да се искористи српски модел приватизације – казао је Пахигијан.
Реформа медија у Србији, како је истакао помоћник министра културе Драган Јањић, траје већ седам година, у међувремену је формиран јавни сервис, али је остало још доста ствари које тек треба завршити. Један од преосталих проблема је и завршетак приватизације.
– Суштина није у томе да се постигне договор да ли мењати Закон о радиодифузији или не, већ у томе да се локалним заједницама обезбеди квалитетно информисање – рекао је Јањић.
На јавној расправи били су и представници медијских кућа које су потписнице "крагујевачке иницијативе" односно они емитери који сматрају да РТВ-станице у већим градовима не треба приватизовати већ формирати регионалне јавне сервисе.
Професор на Факултету политичких наука Раде Вељановски сматра да се са иницијативом за формирање регионалних јавних сервиса закаснило и да пракса постојања таквих ТВ-станица у региону није добра, јер се показало да је локалана самоупрва основна сметња протоку информација. Он је додао и да иницијатива неких посланика да се медији националних мањина изузму из приватизације такође није добра и предложио да се решење нађе у формирању локалних и државних фондова из којих не би били финасирани медији, већ одређени пројекти којима се остварује јавни интерес.
/ Нови Сад, четвртак, 19.07.2007