Нови Сад, 26. септембар – Покрајински завод заравноправност полова организовао је конференцију на којој су представљени резултатипројекта «Представљање ЦЕДАW Конвенције и Закључних коментара Комитета УН уциљу побољшања положаја Ромкиња». На скупу су говорили Весна Шијачки,директорка Завода и Душко Јовановић, директор Канцеларије за инклузију Рома. Угодини, у којој Република Србија председава Декади Риома, Завод је дао својдопринос покретањем овог пројекта, казала је директорка Шијачки.- Реализацијом Пројекта успели смо даостваримо неколико важних циљева.Оспособили смо пет ромских организација да реализују активности заступањаженских људских права на локалном нивоу, да се обучи 15 Ромкиња за активностизаступања на локалном нивоу, а организоване су и акивности на локалном нивоу уопштинама Беочин, Житиште, Жабаљ, Сомбор и Зрењанин. Посебно је важно што су серомске активисткиње упознале са представницима локалних и покрајинскихинститиција, што је показало колико је комуникација неопходна.
Директор Канцеларије за инклузију Рома ДушкоЈовановић препознао је квалитет Пројекта у томе што се непосредно бавиопроблемима ове популације на локалном нивоу и што је њиме обухваћен великиброј Рома. Директор Јовановић је истако успешно вођење активне политикеИзвршног већа Војводине и покрајинске администрације на побољшању положајаРома, илустујући то конкретним примерима.Изнео је податке из далеке 1992. године, када је на Универзитету у Новом Садубило свега четири ромска студента, а данас је њих 200, већином Ромкиња. Премањеговим речима и подаци у области самозапошљавања и предузетништва у ромскојнационалној заједници говоре о већој предузимљивости Ромкиња. Тако су, од 62запослена у 38 предузећа, која су средства добила на два последња конкурсаПокрајинског секретариата за рад, запошљавање и равноправност полова, такође већи део чиниле Ромкиње. Тиме се рушепредрасуде о овој популацији и показује да се стање мења јер Ромскапопулација има потенцијале да, као партнер, са државним институцијамана, решавапроблеме, закључио је Јовановић.
О резултатима Пројекта и Закључним коментаримаКомитета УН, говорила је координаторка Јелена Јовановић. Према њеним речима, уопштини Беочин изражен је проблем образовања ромске деце, у Жабљу је проблемнезапосленост Ромкиња, чак и оних које имају средњу школу. У Житиштуактивисткиње су се бавиле положајем Рома који су, на основу реадмисије, изиностранства враћени у ову општину. Удружење Сао Рома из Зрењанина проценилоје да је удаја малолетних Ромкиња велики проблем, позивајући се на закључкеКомитета УН, у којима се захтева од држава да се примењује законски минималнаграница за склапање брака од 18 година.
/ Зрењанин, петак, 26.09.2008