Picture of the authorPicture of the author
/ Зрењанин, петак, 26.09.2008

Конференција о положају Ромкиња

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 26. септембар – Покрајински завод заравноправност полова организовао је конференцију на којој су представљени резултатипројекта «Представљање ЦЕДАW Конвенције и Закључних коментара Комитета УН уциљу побољшања положаја Ромкиња». На скупу су говорили Весна Шијачки,директорка Завода и Душко Јовановић, директор Канцеларије за инклузију Рома. Угодини, у којој Република Србија председава Декади Риома, Завод је дао својдопринос покретањем овог пројекта, казала је директорка Шијачки.- Реализацијом Пројекта успели смо даостваримо  неколико важних циљева.Оспособили смо пет ромских организација да реализују активности заступањаженских људских права на локалном нивоу, да се обучи 15 Ромкиња за активностизаступања на локалном нивоу, а организоване су и акивности на локалном нивоу уопштинама Беочин, Житиште, Жабаљ, Сомбор и Зрењанин. Посебно је важно што су серомске активисткиње упознале са представницима локалних и покрајинскихинститиција, што је показало колико је комуникација неопходна.
Директор Канцеларије за инклузију Рома ДушкоЈовановић препознао је квалитет Пројекта у томе што се непосредно бавиопроблемима ове популације на локалном нивоу и што је њиме обухваћен великиброј Рома. Директор Јовановић је истако успешно вођење активне политикеИзвршног већа Војводине и покрајинске администрације на побољшању положајаРома, илустујући то конкретним  примерима.Изнео је податке из далеке 1992. године, када је на Универзитету у Новом Садубило свега четири ромска студента, а данас је њих 200, већином Ромкиња. Премањеговим речима и подаци у области самозапошљавања и предузетништва у ромскојнационалној заједници говоре о већој предузимљивости Ромкиња. Тако су, од 62запослена у 38 предузећа, која су средства добила на два последња конкурсаПокрајинског секретариата за рад, запошљавање и равноправност полова, такође  већи део чиниле Ромкиње. Тиме се рушепредрасуде о овој популацији и показује да се стање мења јер Ромскапопулација има потенцијале да, као партнер, са државним институцијамана, решавапроблеме, закључио је Јовановић.
О резултатима Пројекта и Закључним коментаримаКомитета УН, говорила је координаторка Јелена Јовановић. Према њеним речима, уопштини Беочин изражен је проблем образовања ромске деце, у Жабљу је проблемнезапосленост Ромкиња, чак и оних које имају средњу школу. У Житиштуактивисткиње су се бавиле положајем Рома који су, на основу реадмисије, изиностранства враћени у ову општину. Удружење Сао Рома из Зрењанина проценилоје да је удаја малолетних Ромкиња велики проблем, позивајући се на закључкеКомитета УН, у којима се захтева од држава да се примењује законски минималнаграница за склапање брака од 18 година. 

fixed-img