Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, понедељак, 17.11.2008

Конференција за новинаре Иване Дулић Марковић

17112008_dulic_ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 17. новембра – "Партнерство у региону треба да допринесе, креирању, припреми и релаизацији развојних пројеката. Развојни пројекти треба да допринесу повећању конкурентности региона, а главни задатак Покрајинског секретаријата за регионалну и међународну сарадњу и Извршног већа АП Војводине треба да буду све оне активности које доприносе да се повећа конкурентност региона Војводина", рекла је потпредседница Извршног већа АП Војводине и ресорна секретарка Ивана Дулић Марковић на данашњој конференцији за новинаре.
Повод данашњег обраћања јавности је одржавање дводневне конференције – данас и сутра у Скупштини АП Војводине- чији је назив "Припрема пројеката билатералне развојне помоћи на тему преноса добре праксе из Горишке у Војводину".
Тим поводом, на прес конференцији у Извршном већу АП Војводине учествовали су и заменик покрајинског секретара за регионалну и међународну сарадњу Владимир Пандуров, као и директор Регионалне развојне агенције Северне Приморске из Нове Горице (Република Словенија) Чртомир Шпацапан. Дводневни скуп на тему развојних пројеката, организују Покрајински секретаријат за регионалну и међународну сарадњу, Регијска развојна агенција д.о.о. Нова Горица и невладина организација Група за развојне пројекте.
Према речима потпредседнице Дулић Марковић на конференцији ће бити речи о досадашњим искуствима развојних агенција, односно пројектним идејама, који чине потенцијалну полазну основу за даљу регионалну сарадњу. У ова два дана биће представљене развојне агенције из АП Војводине и Републике Словеније, а потом је предвиђена дискусија о овим темама, као и могућностима примене словеначких искустава у Војводини. Потпредседница Дулић Марковић навела је да главни задатак покрајинских државних органа, као учесника у повећању конкурентности региона, да у овом процесу покуша да постави систем за једноставнији приступ регионалној сарадњи. Ту постоји много системских проблема, али најважнији је предфинансирање пројеката што је иначе уобичајен систем у Европској унији. Од ове године предфинансирање више не важи за прекограничне пројекте са Мађарском и са Румунијом, те је први задатак Извршног већа је да направи модел како да они који желе да учествују у пројектима, а немају сопствена средства, попут невладиних организација и малих предузећа, да остваре систем предфинансирања. Оптимална платформа за координацију припремања умрежавања избор предфинансирања и суфинансирања пројеката управо Регионални развојни форум који окупља институције, невладине организације и предузећа из целог региона, јер имамо оквир за брз договор на које фондове конкурисати и како се за њих конкретно припремити, саопштила је Ивана Дулић Марковић.
Директор Регионалне развојне агенције Северне Приморске из Нове Горице (Република Словенија) Чртомир Шпацапан је нагласио да је предфинансирање велики проблем и у Словенији. Словенија пуно сарадјује са Италијом, али постоје споразуми и са Хрватском, Мађарском и Аустријом. Данас и сутра у Новом Саду биће представљена искуства како је Словенија дошла до технолошких паркова у којима се рађају нова предузећа и за које Европска унија издваја значајна средства.Такође уз помоћ ЕУ формиране су обртничко индустријске зоне, које изузетно функционишу и којих је тренутно шет, а планирано је још толико, дакле у свакој општини по једна. Успешан пројекат зависи од више фактора, пре свега обученог кадра, законских прописа, али и унутрашње контроле трошења средстава намењених за овакве пројекате, као и подршке државних органа, саопштио је гост из Словеније.
Владимир Пандуров, заменик у ресорном Секретаријату, истакао је данас да што се тиче подизања административних капацитета државне управе да испрате ове програме, у ресорном Секретаријату је уведен нови сектор за планирање, спровођење и праћење пројеката. Идеја је да у наредној фази програмирања фондова имамо једно координационо тело које ће европске институције упознати са приоритетима у покрајини. Други задатак биће решавање проблема предфинансирања и суфинансирања и као треће, Пандуров је нагласио чвршће повезивање на нивоу покрајинске управе и локална самоуправа, регионалних агенција и цивилног сектора, како би се унапред ишло у сусрет решавању проблема. Почетком 2009. године очекују нас конкурси вредни преко 30 милиона евра, који обухваћени Програм Србије са Румунијом, Мађарском и Хрватском, а од нас зависи колико ћемо средстава успети да привучемо у Војводини, као и од нашег знања колико ће локалних проблема бити решено уз помоћ средстава из Европске уније, рекао је Владимир Пандуров.

fixed-img