/ Нови Сад, среда, 29.08.2007

Конференција за новинаре Марте Такач, директорице ЈП ”Војводинашуме” Петроварадин

Нови Сад,29. август –  У Скупштини АП Војводинеодржана је конференција за новинаре на којој је Марта Такач, директорка Јавногпредузећа « Војводинашуме « Петроварадин са сарадницима, говорила о Извештају о пословању овог јавногпредузећа и расподели добити, као и о пожару у Делиблатској пешчари, који седогодио 24 јула ове године.Извештај опословању ЈП « Војводинашуме « Петроварадин за 2006. годину усвојен је нанедавном заседању Покрајинског парламента без примедби , истакла је МартаТакач, напомињући да је један од кључних зададака  пословања била у потреби да се санирајуштете процењене на скоро 40 милиона динара настале као последица великих  поплава током прошле године. Она је подсетилаи на неке од битиних показатеља позитивног пословања « Војводинашума «Петроварадин. Тако је изнела податке и корелацију између количине пошумљенихповршина и сеченог древета на простору на којем газдује ово јавно предузеће.Тако је током прошле године пошумљено 2048 хектара, док је посечено 1641 хектаршуме.  Битно је, казала је Такач,  да је на 545 хектара извршено поновнопошумљавање. Најзначајнија средства у оквиру инвестиција била су улагања увидео надзор за заштиту од пожара, отварање Центра за чување семена храсталужњака у Моровићу. Као највећи развојини пројекат значајан за газдовањешумама у Војводини,  Такач је навелацертификацију шума, који је покренут почетком ове године.  Она је изнела и податак да је укупан износинвестиција предузећа за прошлу годину износио 712 милиона динара сопствених средстава.  Директорка Такач је такође истакла да овопредузеће послује на тржишним принципима, те да су од буџетских средствадобили 28 милиона динара намненских средстава путем конкурса, што је у односуна укупан приход од две милијарде и осамсто милиона динара, симболична сума.Расходи предузећа су били у износу од две милијарде и 627 милиона динара, штопоказује да је бруто добит била 176 милиона, 18 милион више него прошле године.Говорећи опословању предузећа « Војводинашуме « Петровоардин директорка Такач изразилаје незадовољство запослених  зато што,  на недавно одржаној седници Скупштине АПВојводине,  није усвојена расподеладобити предузећа, поготово што је друго јавно предузеће « Воде Војводине «такву сагласност добило. – Не знамо разлоге због којих посланици ДС и шефњихове посланиче групе у Војвођанском парламенту  Драгољуб Петровић, нису прихватили расподелудобити за коју је претходно добијена сагласност Извршног већа Војводине, Секретаријата за пољопривреду,водопривреду и шумарство и Секретаријата за финансије. Она је подсетила да се удискусији на Скупштинском заседању посланици враћали на расподелу добити овогпредузећа у 2005. години, коју је Скупштина прихватила са закључком, да петмилион даинара такси за сечење дрвета буде уплаћено за пошумљавање уопштинама на којима газдују « Војводинашуме « Петроварадин, што је и урађено.О пожарукоји се догодио у Делиблатској пешчари говорио је Александар Обрадовић,директор Шумског газдинства Банат у Панчеву. Он је казао да се пожар јавио окодвадесет два сата, да је дошао из суседног викенд насеља и да није на време могаобити откривен ни видео надзором који постоји на овој локацији. Он је навео даје изгорело 546 хектара шуме, те да је велика директна ( 180 милиона динара ) ииндиректна материјална штета ( 432 милиона динара ). Он је објаснио да јепотребно у оквиру превенције пожара пажњу посветити едукацији становништва,које није довољно обавештено о опасностима од пожара. Важно је,  казао је Обрадовић, да сачувамо шуме, посебносе осврћући на податак да је у Војводини свега 6 посто територије под шумама.