/ Нови Сад, понедељак, 15.10.2007

Конференција за новинаре Покрајинског секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова

Нови Сад, 15. октобар –  У Извршном већу АП Војводине одржана јеконференција за новинаре на којој су Мирослав Васин и чула Ладоцки,помоћници  покрајинског секретара за рад,запошљавање и ревноправност полова са сарадницима, представили актуелне мереовог секретатијата у циљу смањења незапослености у Покрајини.Помоћник Васин је подсетио да је Секретаријат зарад, запошљавање и равноправност полова спровео низ мера које је СкупштинаАПВ прихватила кроз усвајање Стратегије запошљавања у АП Војводини за период2006 – 2008. година. До сада је спроведено неколико активности из тог програма,рекао  је Васин, а најважније је да јеодобрена субвенција за запошлавање назапослених лица са територије  Срема, у оквиру које  је око 48 до 50 лица упослено кроз отварањесамосталних радњи или предузећа.. Започет је  и још увек је у току пројекат обукенезапослених лица за бављењем старим, заборављеним,  традиционалним и уметничким занатима.Спроведена је и презентација иноватора у Војводини ради отварања новихпредузећа и запошљавања већег броја људи. Васин је представио и четририконкурса која  су расписана или ће битирасписана у скорој будућности, а тичу  сезапошљавања незапослених лица у АП Војводини. чула Ладоки говорио је о конкурсу за подстицањеновог запошљавања који је намењен послодавцима, и у оквиру којег је планирано да се запосли 51 незапосленолице. Овим субвенцијама одобрава се једнократна помоћ послодацима у износу од100 хиљада динара по незапосленом лицу, а предност ће имати они послодавцикоји запосле лица старија од 50 и млађа од 27 година, затим који запосле жене иона лица која су дуже на евиденцији незапослених. У ову сврху из Буџета АПВобезбеђено је пет милиона и сто хиљада динара.О конкурсу за доделу средстава за субвенционисањесамозапошљавања говорила је Мирјана Мунџић – Крнчаревић. Она је истакла даје овим субвенцијама предвиђено да се запосли 47 незапослених лица и навела даје за свако незапослено лице овим субвенцијама одобрено по 130 хиљада динара.Субвенције за самозапошљавање неће се одобравати за регистрацијупољопривредних газдинстава и делатности у области трговине, игара на срећу,саобраћаја и такси услуга. Помоћник Васин је представио конкурс за доделу средставаза субвенционисање за самозапошљавање незапослених лица ромске националности,који ће бити објављен 16. октобра у листу Националне службе зазапошљавање  «Посао»  Према његовим речима то је први корак успровођењу стратешког правца Секретаријата и ИВВ да се распишу  наменски конкурси  за стимулисање запошљавања оних  категотрија незапослених  које су највише угрожене, посебно  ромска популација, лица са инвалидитетом, каои  избегла и расељена лица. Васин јеговорио и о  специфичности овогконкурса  истакавши да се он спроводи усарадњи са Канцеларијом за инклузију Рома, да је намењен искључиво незапосленојромској популацији, као и да се овим субвенцијама подстиче усруживање Ромакако би формирали породична предузећа.  Специфичностје и у томе што је гаранција за враћање субвенције (ако се у послу не останенајмање две године, што је један од услова за добијање средстава ) ручназалога. Васин је истакао да ће корисницима ових субвенција, дакле онима којипокрену соптвени посао, бити обезбеђена бесплатна помоћ у периоду од шестмесеци за вођење  књиговоственихпослова и трошкове ће плаћати Канцеларија за инклузију Рома.  Средства која се добијају по незапосленомлицу износе 130 хиљада динара, а предвиђено је да се  запосли  31  незапосленолице ромске националности.