/ Нови Сад, понедељак, 24.09.2007

Конференција за новинаре поводом 100 дана рада Канцеларије за инклузију Рома

Нови Сад, 24. септембар –  Поводом 100 дана рада Канцеларије за инклузијуРома, у Извршном  већу Војводине одржана је конференција замедије на којој је о досадашњим активностима говорио Душко Јовановић, директорКанцеларије. Јовановић је подсетио да је, на основу Одлуке Скупштине АПВ, Канцеларијаформирана 24. маја 2006. године да унапређује положај Рома у образовању,становању, запошљавању, у остваривању људских и других права, као  и ради њиховог укључивања у друштвени, јавнии политички живот у Покрајини. Он је посебно говорио о примени Стратегије заинтеграцију Рома, о координацији различитих пројеката са појединим покрајинскимсекретаријатима, о сарадњи са Националним саветом Рома, Саветом за интеграцију Рома у Покрајини, као  и са одговарајућиморганизацијама на међународном нивоу.Оценивши успешним 100 дана рада Канцеларије, директор Јовановић јеистакао да је највише постигнуто у области образовања, посебно средњегобразовања деце ромске популације. Наиме, ове године је применом мераафирмативне селекције у средње школе у Војводини примљено 156 ученика. Увише  школе и на факултете у Покрајини уписаноје њих 27, док је за одређен број обезбеђен и домски смештај. Навео је и да је,у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за образовање и културу односно саресорним секретаром др Золтаном Јегешом договорено да се припреми и израдипројекат за стипендирање ученика ромске националности од стране РЕФ-а изБудимпеште.- Оно са чим не могу да будем задовољан је још увек лоше  стање у основном образовању, где јесуштински проблем ромских породица набавка књига – истакао је Јовановић. Самоза кјниге првака потребно је обезбедити 3.000 динара, а где су остали трошкови!?Ово су високи издаци за Роме и друге социјално угрожене категорије становника.Проблем ће бити решен у оквиру центара за социјални рад на покрајинском и нарепубличком нивоу.Међу активностима у области становања, директор КИР-а навео је да јеу току  реализација пројекта  «Побољшање услова становања у ИИИромском  новом насељу» у Опову, која сеспроводи у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за архитектуру, урбанизам иградитељство. У сарадњи са Покрајинским секретеријатом за рад, запошљавањеи равноправност полова организован је семинар за ромске невладине организације дасе детаљније упознају са конкурсом за јавне радове од значаја за Републику. Од33 поднета пројекта ромских невладиних организација из Србије, девет је урадилаКИР. Као значајну активност у овој области Јовановић је навео и посете ромскимпородицама у Турији, Чуругу, Ковиљу, Старим Бановцима и Пећинцима, које суизразиле жељу да отворе занатске радње или мала предузећа. Уз помоћ МирославаВасина, помоћника ресорног секретара, припремљен је конкурс за субвенције,чије расписивање се очекује следеће недеље, прецизирао је Јовановић.Посебно добру сарадњу КИР је имао са Екуменском хуманитарноморганизацијом из Новог Сада, а истакнута је и финансијска помоћ и подршка којусу имали од Ромске женске мреже из Баната.