Нови Сад, 23. марта – Глобалну акција "Сат за нашу планету" – "Еартх – Хоур", у којој ће учесници у суботу, 28. марта од 20.30 часова, на сат времена, искључити светло у циљу уштеде струје и борбе против климатских промена, до сад је подржало око 1.900 градова из 80 земаља. Србија се ове године први пут придружила тој акцији у којој ће учествовати сви већи градови широм земље – Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац, Вршац, Суботица и други. Тим поводом на конференцији за новинаре у Извршном већу АП Војводине, представницима медија обратили су се покрајински секретар за заштиту животне средине и одрживи развој др Слободан Пузовић, покрајински секретар за енергетику и минералне сировине Радослав Стриковић, представници Града Новог Сада, Душка Димовић испред WWФ (Светски фонд за природу), директор програма у Србији и др Александра Јовановић Галовић, начелник градске управе за заштиту животне средине.
-Светски фонд за природу WWФ је 2007. године покренуоакцију "Сат за нашу планету" која изгодине у годину поприма све шири карактер. Ова активност за сада је симболична и представља један од начинакако да се климатске промене ублаже, али она у будућности може много допринети.Неопходно је предузети мере за смањење емисије гасова са ефектом стакленебаште у циљу очувања наше планете. Изузетно је битно да се позабавимопитањем рационалног коришћења и штедњом енергије – истакао је овом приликомпокрајински секретар за заштиту животне средине др Слободан Пузовић.
ДушкаДимовић испред WWФ је истакла да ова акција подразумева да 28. марта у 20. 30 на целој планети по локалном времену, људи искључе светла на један сат како бипоказали да "радећи заједно можемо направити помак у борби против климатскихпромена". Иницијативу предводи једна од највећих светских организација за заштитуприроде WWФ и по први пут акцији се придружила и Србија. "Сат за нашу планету", самогодину дана од њеног покретања, проширила се на 370 градова у преко 35земаља и 18 временских зона, а кампања је прерасла у глобални покрет заодрживи развој. Процењено је да је од 50 до 100 милиона људи широм света угасилосветла. У оквиру акције постоји велика сарадња са фирмама попут "Цоца-Цоле", Мц Доналдса и банака, како би ионе смањиле свој еколошки отисак. Њихово придруживање није само кроз искључивање струје у ресторанима иканцеларијама, већ и кроз промоцију коришћења такозваних зелених технологија усвакодневном раду запослених. У Србијисе у ову акцију до сада укључило око 50 компанија.
Покрајински секретар за енергетику иминералне сировине Радослав Стриковић истакао је да су активности Светског фондаза природу веома блиске онима које реализује ресорни секретаријат. Питање енергетскеефикасности и промоција обновљивих извора енергије за Секретаријат представљаобавезу према јавности и према сопственом раду, нагласио је Стриковић. Јавна свест и сталносензибилисање јавности на ову тему је од нарочитог значаја и у погледузаконске регулативе. Секретаријат је у сврху енергетске ефикасности усмериобесповратна средства и финансијску подршку под повољним условима за пројектегасификације, где се за загревање раније користила електрична енергија. СекретарСтриковић најавио је и скоро одржавање промоције студије Атлас ветрова АП Војводине, каорезултат анализе могућности искоришћења енергије обновљивих извора у АПВ . Секретаријатје потписао и два споразума о сарадњи од којих један са Привредном коморомВојводине, а други са Универзитетом у Новом Саду.Планирано је да се стручна иуниверзитетска јавност ангажује и да се одрже састанци у свих седам регионалнихкомора на тему енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије. Један одциљева је и подстицај потенцијалним инвеститорима да улажу на нашем подручју уове области.
Др Александра Јовановић -Галовић, начелница Градске управе за заштиту животне средине, истакла је да се иГрад Нови Сад активно укључио у акцију, па ће у суботу, у 20.30 сати, Нови Садизвести једночасовно гашење декоративне расвете на репрезентативним местима уграду. У једночасовном мраку наћи ће се Градска кућа, Трг слободе, Позоришнитрг, СНП, Катедрала и Саборна православна црква и Петроварадинска тврђава. Наовај начин биће послата порука свим суграђанима да размишљају о одговорномодносу према заштити животне средине и природи. – Потребно да је да изградимосвест да променом неких свакодневних навика можемо битно да утичемо насузбијање климатских промена, оценила је др Александра Јовановић – Галовић. По неким глобалним проценамасматра се да ће на планети до 2050. бити 9 милијарди људи. Акцијом „Сат занашу планету 2009", свет ће уочи Конференције Уједињених нација оклиматским променама која се одржава у Копенхагену 2009. године, искључивањемсветла послати поруку светским лидерима да је неопходно предузети мере заочување планете.Званичну подршку у Србији до сада су пружили Министарствоживотне средине и просторног планирања, Секретаријат за заштиту животнесредине града Београда, Покрајински секретаријат за заштиту животне средине иодрживи развој, Покрајински секретаријат за енергетику и минералне сировине иград Нови Сад. Укључиле су се бројнеорганизације, НВО, компаније и појединци.
/ Вршац, понедељак, 23.03.2009
Конференција за новинаре поводом акције ”Сат за нашу планету”
