Нови Сад, 7. април – Покрајински секретар за образовање др Золтан Јегеш, одржао је данас у Извршном већу конференцију за новинаре поводом спровођења програма "Школа без насиља", који се од 2005.године у сарадњи са УНИЦЕФ-ом спроводи и у нашој земљи.
Учесници конференције били су и заменица покрајинског секретара за образовање Светлана Вујовић, представница УНИЦЕФ Јелена Зајегановић Јаковљевић, шеф програма „Школа без насиља" и заменик генералног секретара Привредне коморе Војводине Радован Крнајски. -Овај програм је започет и у нашој земљи због све чешћих појава насиља међу школском децом. Главни циљ овог програма, намењеног ученицима, наставном особљу, родитељима и целокупној заједници, је да се смањи и спречи насиље међу школском децом у Србији. Програм учи децу и одрасле различитим техникама понашања у конфликтним ситуацијама, а и промовише пријатељство и толеранцију у школи- рекао је др Јегеш. Стога су Покрајински секретаријат за образовање и УНИЦЕФ позвали војвођанске привреднике да се прикључе овој акцији и помогну инвестирањем у овај програм, у складу са својим могућностима. Секретар Јегеш је нагласио да иако свесни економске кризе која нас све погађа, не смемо дозволити да нам она ускрати могућност улагања у децу. Када би сваки привредник у Војводини уплатио само 4.000 динара, све школе би биле укључене у овај програм, уз напомену да ће донатори имати пореске олакшице-истакао је др Јегеш.
Реализација програма траје најмање једну школску годину током које школа пролази кроз седам корака ка спречавању насиља до њихове трајне уградње у школске програме рада, саопштила је представница УНИЦЕФ Јелена Зајегановић Јаковљевић.Она је нагласила да резултати говоре да се промене дешавају и да је међу вршњацима, у школама обухваћеним овим програмом, примећен значајан позитиван помак у понашању.
Министарство просвете, Покрајински секретаријат за образовање и УНИЦЕФ договорили су се да додатно подрже спровођење програма у војвођанским школама. До сада се програм „Школа без насиља" спроводио само у основним школама. Договорено је да се по први пут у нашој земљи изради програм за средње школе и да се постави у девет школа у Војводини: и то у четири средње школе у Бечеју, у по две школе у Новом Саду и Суботици, као и у једној школи у Бачком Петровцу. Такође, договорено је да се све основне и средње школе у општини Бечеј укључе у програм „Школа без насиља" и тиме се у једној општини обухвате сва деца која су укључена у образовни систем. Овом иницијативом, овај програм моћи ће да се, већ у наредној години, пренесе и на друге средње школе у Војводини и целој Србији, саопштили су учесници данашње конференције за новинаре.
Програм „Школа без насиља" финансира се искључиво од донација грађана и привредника из земље. За комплетно спровођење програма у једној школи потребно је 297. 000 динара. Заменик генералног секретара Привредне коморе Војводине Радован Крнајски обећао је свесрдну подршку овом програму, тако што ће позвати све своје чланове и привреднике од најмањих до највећих компанија да се придруже овом хуманом пројекту.
Новосађани ће моћи ће да дају свој допринос уплатом донације на бланко уплатници, коју ће добити заједно са мартовским рачуном ЈП &Приме;Информатика&Приме;. Како је истакла заменица секретара Светлана Вујовић, ове уплатнице никог не обавезују, али ће свака донација добро доћи.
Секретар Јегеш је поводом обележавања сутрашњег Светског дана Рома најавио и започињање новог пројекта – наставу на ромском језику, која ће од наредне школске године бити уведена на Високој струковној школи за васпитаче у Вршцу. Образовање васпитача на ромском језику јединствен је пројекат у Европи и треба да допринесе побољшању образовне структуре Рома, њиховом бољем животу и равноправнијем положају у друштву.