/ Нови Сад, уторак, 03.07.2007

Конференција за новинаре Владимира Зеленовића

Нови Сад, 3. јул –  УИзвршном већу Војводине одржана је конференција за новинаре ВладимираЗеленовића, покрајинског секретара за архитектуру, урбанизам и градитељство,др Душана Дацха, директора секције подршке у Министарству за иностране пословеСловачке, др Катарина Вајдове, директорке  Фонда  Братислава – Београд  и инг. Јана Кривда, директора ПРОСЕН-а (Похронскапривредна консултантска фирма за професионално привређивање).  Повод за пресс конференцију било је одржавањескупа поводом завршетка пројекта «Интегрисани менаџмент инфраструктуре у АПВојводини« у организацији Извршног већа Војводине, односно ресорногсекретаријата.Покрајинскисекретар за архитектуру, урбанизам и градитељство Владимир Зеленовић јеговорио о сарадњи са Фондом Братислава – Београд у оквиру званичне развојнепомоћи Републике Словачке Србији. Он је подсетио да је сарадње почела када јеИзвршно веће Војводине, 2004. године, након добијања писма о намерама, подржалореализацију пројекта и овластило Секретаријат за архитектуру, урбанизам иградитељство за носиоца пројекта. Реализација комплетног програма траје већгодину и по дана, објаснио је Зеленовћ, нагласивши да је циљ да се, збогразличитог приступа у решавању проблема инфраструктуре (водовод, канализација,енергетика, гас…)  и недостаткаметодологије за решавање проблема, помогне страним и домаћим инвеститорима дасе лакше снађу у великом броју законских прописа и других регула. Директор секције подршке у Министарству за иностране пословеСловачке др Душан Дацхо говорио је о инстурментима којима Влада и ПарламентСловачке одобравају средства за ове намене. Он је објаснио да је Влада Словачкеусвојила стратегиски план за 2003. и  2008. годину, са основним политичким принципимаи секторима који ће пружати помоћ. Такође су дефинисана финансијска средства итериторије на којима ће се пружати помоћ. А у оквиру Националнлног плана овистратегиски документи се спецификују и за сваку годину се одређује обимсредстава, појашњава др Дацхо. Он је навео и да се ова средства сталноповећавају, тако да су за Србију, ове године, за 44 посто већа у односу напредходну, а дат је и предлог да се за 2008. годину повећавају за 100процената. Др Душан Дацхо је прецизирао да је предложено да укупна средства за2008. годину износе 300 милиона круна (око 9 милиона евра), 600 милиона за2009. и 900 милиона круна за 2010. годину, ако Влада и Парламент овакве предлогеусвоје. Директорка Фонда Братислава –  Београд др Катарина Вајдова говорила је озавршеним пројектима Фонда у Војводини. Рекла је да су имали три приоритета уСрбији. Први је у области регионалног развоја и стварања грађанског друштва.Други је подршка развоју инфраструктре и предузетништва, а трећи интегрисањеСрбије у међународна удружења. Према њеним речима у претходне четири годинепотрошено је око 6 милиона евра. Подржано је 65 пројеката, од чега су 32завршена, а остали ће бити имплементирани следеће године. Она је навела и конкретнепројекте у Војводини који су завшени. Између осталог, казала је др Вајдова, ту је пројекат чишћења пијаће воде одарсена у Зренанину, сличан у Ковачици, где је пречишћен извор пијаће воде,затим неколико пројеката из области заштите животне средине, попутревитализације канала Бегеј у Бачком Петровцу, реконструкција и гасификацијадве школе у истом месту, примена европских стандарда у прехранбеној индусртији,као и пројекат социјалне заштите старих у Ковачици. Директор ПРОСЕН-аЈан Кривда истако је да би било веома добро да се начине измене у областизаконодавства, односно да се у Покрајини креира самосталан закон оинфраструктури, где би се утврдили критеријуми, услови и односи.