/ Нови Сад, понедељак, 09.10.2006

Конференција за штампу покрајинског секретара за финансије мр Јовице Ђукића

Нови Сад, 6. октобар – Покрајински секретар за финансије мр Јовица Ђукић, на данашњој конференцији за новинаре, обавестио је јавност да је Извршно веће Војводине приступило оснивању Фонда за капитална улагања АП Војводине, који би био носилац реализације свих капиталних програма и пројеката од покрајинског значаја Уколико се усвоји нови Устав Србије, у покрајинском буџету биће обезбеђена средства од најмање седам одсто обима буџета Србије. Од тих средстава, три седмине, што износи 42,85 одсто буџета Покрајине, наменски ће се користити за финансирање капиталних расхода у Покрајине. Фонд за капитална улагања је инструмент преко кога ће ићи инвестиције у пољопривреду, водопривреду, шумарство, ловство и риболов, туризам, угоститељство, бање, индустрију, заштиту животне средине, занатство, све видове саобраћаја, просвету, спорт, културу, здравствену и социјалну заштиту, просторно планирање и развој – истакао је мр Јовица Ђукић и апеловао да грађани, на основу овога, процене своје интересе на референдумском изјашњавању о новом Уставу. Он је изнео мишљење да је, стога, веома важно да се Устав усвоји, јер је то у интересу грађана Војводине, пошто ће тако, почев од наредне године, у буџету Војводине бити обезбеђено најмање 17 милијарди динара за ове намене. Зато је битно да се утврде приоритети у војвођанским општинама. Ценећи да је општинама потребно време за сагледавање и изражавање својих потреба и циљева развоја, Ђукић је изнео да је Покрајински секретаријат за финансије припремио посебне обрасце путем којих ће општине пријавити своје захтеве за средствима покрајинског Фонда, са листом приоритета за капитална улагања.
Уколико грађани Србије на референдуму прихвате предложени Устав Републике Србије, у облику који је усвојила Народна скупштина, прикупљени захтеви из општина ће се сматрати пријавном конкурсном документацијом. Уколико грађани Србије не прихвате предложени Устав, из буџета Покрајине ће се у наредној години за финансирање капиталних инвестиција усмерити свега око три милијарде динара, рекао је мр Ђукић.