/ Зрењанин, петак, 26.10.2007

Кредити Фонда за развој за ревитализацију текстилне индустрије

Пландиште/Нови Сад, 26. октобар –  У фабрици "Плантеx" уПландишту председник Покрајинске владе мр Бојан Пајтић потписао је данасуговоре са новим корисницима кредита Фонда за развој Војводине. Ова средства, уизносу од 46,3 милиона динара, под веома повољним условима враћања, одобренасу на конкурсу Фонда за дугорочно кредитирање програма ревитализацијетекстилне индустрије. Један од шест одобрених кредита користиће "Цотонконфекција" из Пландишта за ревитализацију производње памучног плетива идоњег веша у "Плантеxу", а осталих пет кредита користиће текстилци:"Бесермењи" из Куцуре, "чокић компанија" из Зрењанина,"Ипон" из Инђије, "Пассаге гроуп" из Панчева и "ММ комерц"из Сремских Карловаца. Одлука Фонда за развој да кредитира ревитализацију текстилне  индустрије потекла је на иницијативуУдружења текстилаца YУТЕФ из Панчева. Према подацима овог Удружења, до препар година текстилна индустрија запошљавала је око 10 хиљада људи, а сада јетај број мањи од две хиљаде. Само уз помоћ државе и развојних фондова, могућеје овој индустријској грани, која има значајне потенцијале за извоз, обезбедитипросперитет. Наиме, за извоз текстилних производа у ЕУ, неопходно је да роба изСрбије буде најмање 80 одсто домаћег порекла. –  Данас смо са "Цотонконфекцијом" потписали уговор о кредиту који ће бити инвестиран уоживљавање производње у "Плантеxу", који је раније био носилацразвоја општине Пландиште и један од  индустријскихгиганата у јужном Банату. Овим средствима и средствима за још пет текстилнихфирми, као иницијалним средствима, желимо да покренемо њихов развој, чиме ћебити обезбеђен посао за 120 људи, претежно жена, рекао је председник ИВВ БојанПајтић. Иначе, кроз различите програме покрајинског Извршног већа и покрајинскихразвојних и инвестиционих фондова запослено је у последњих годину дана више од20 хиљада људи у Војводини.- Настављамо тај тренд, настављамо са развојем недовољно развијених срединаса циљем да развијемо и мале општине и обезбедимо  уравнотежен регионални развој целе Војводине,рекао је Пајтић и додао да је у општини Пландиште, преко Фонда за капиталнаулагања, инвестирано преко 130 милиона у комуналну инфраструктуру и друге пројекте.Извршно веће Војводине жели да цео средњи и јужни Банат буду на нивоу развојакоји заслужују. На конкурс Фонда за развој Војводине за кредитирање програмаревитализације текстилне индустрије могла су се јавити мала и средња предузећау средства користити за набавку опреме. Рок враћања кредита је пет година, уоквиру којег је и период мировања отплате од 12 месеци. Каматна стопа износи2,8 одсто уз банкарску гаранцију, односно 4,2 одсто уз хипотеку на годишњемнивоу.