/ Нови Сад, четвртак, 19.10.2006

Маји Пелевић уручена Михизова награда за драмско стваралаштво

Ириг/Нови Сад, 18. октобар – На пригодној свечаности у Првој српској читаоници у Иригу, овогодишној добитници, београдској драмској ауторки Маји Пелевић, синоћ је уручена Михизова награда за савремено драмској стваралаштво, коју су прошле године установили Фонд "Борислав Михајловић Михиз" и иришка Читаоница, ради неговања сећања на овог значајног српског писца и театарског посленикаПокровитељи признања су Извршно веће АП Војводине и Министарство културе Републике Србије, а награда уз новчану своту, обухвата и доделу уметничког дела као и штампање књиге драмских текстова добитника. Одлуку о додели Михизове награде образложио је председник жирија, театролог Светислав Јованов, који је истакао да драмски опус Маје Пелевић представља најоригиналнији узорак нових тенденција у савременој српској драматургији. У својих шест до сада изведених драма ова ауторка на провокативан начин сједињује смисао за динамично истраживање сценских форми и критичко са критичним и маштовитим опсервирањем проблематике савремене постмодерне индивидуалности. Од драма "ЕСЦцапе и Лер" до комада "Београд – Берлин" и "Поморанџина кора", Маја Пелевић гради своју аутентичну, све убедљивију и сложенију панораму нове светске универзалне самоће. Заборављене револуције и нова одметништва духа, колективни очај младих урбаних генерација из којег се рађа цинична сентименталност, суочена са кошмарима малограђанске потрошачке митологије, апсурдна искушења мултимедијалне манипулације и хистерије постмодерног појединца, као киборга у мегалополису будућности. Сви ови елементи у драмској визури Маје Пелевић постају органски чиниоци једне лично дубоко проживљене, а истовремено универзално важеће слике света у коме живимо, рекао је између осталог Светислав Јованов. Маја Пелевић, која је рођена 1981. године, дипломирала је на одсеку за драматургију на ФДУ у Београду.  Студент је магистарских студија "Теорија уметности и медији" на Академији уметности. Учествовала је и сарађује у више значајних театарских пројеката у земљи и иностранству, била је селектор "Инфанта 2006", а представе по њеним текстовима са запаженим успехом извођене су у театрима у Србији, као и у позориштима у Немачкој, Босни и Херцеговини и у Великој Британији. Награду је уручио заменик покрајинског секретара за културу Роберт Колар, а потом се речима захвалности присутнима обратила, Маја Пелевић, која је изразила своју радост због добијеног признања, рекавши да га доживљава као велики подстрек, изражавајући уз то и захвалност професорима Академије, глумцима, редитељима и другим театарским посленицима који подржавају афирмацију стваралаштва младе генерације наших драмских писаца Присутним гостима и званицама се потом обратио и председник Управног одбора Фонда "Борислав Михајловић Михиз", потпредседник Извршног већа Војводине Душан Јаковљев који је најавио предстојеће активности ове институције: објављивање књиге драмских текстова Маје Пелевић, организовање театролошког симпозијума о драматизацијама Борислава Михајловића Михиза и штампање прве књиге нове едиције посвећене сећањима и записима о Михизу, из пера његових пријатеља и сарадника.